Европейската комисия анализира данните за въздействието на вноса от Украйна на пазара на Европейския съюз на 4 категории селскостопански продукта и стигна до извода, че благодарение на дейността на координационната платформа и на временните мерки, въведени на 2 май тази година, изкривяването на пазара в 5-те най-пострадали държави-членки (България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия) е изчезнало, съобщиха от изпълнителния орган на ЕС. „Конструктивната позиция на всички участници в платформата (ЕК, 5-те държави-ччленки и Украйна – бел. ред.) помогна за решаването на конкретните проблеми и осигури осъществяването на износа за трети страни извън ЕС и дори увеличаването му” благодарение и на осигурените алтернативни маршрути, се посочва в съобщението.
Налице са следните резултати:
1. Действието на досегашните ограничения приключва.
2. Украйна е съгласна да въведе необходимите законови мерки (например система за лицензиране на износа) през следващите 30 дни, за да избегне скок в цените на зърното.
3. От 16 септември Украйна трябва да въведе ефективни мерки за контрол върху износа на 4 категории продукти (пшеница, царевица, рапица и слънчоглед), за да предотврати всякакви пазарни изкривявания в 5-те държави-членки на ЕС.
4. До края на работния ден в понеделник, 18 септември, Украйна ще представи на платформата План за действие.
5. ЕК и Украйна ще наблюдават положението през платформата, за да имат възможност да реагират на всякакви непредвидени ситуации.
6. ЕК ще се въздържа от въвеждането на каквито и да било ограничения, докато активните мерки от Украйна дават резултат и функционират пълноценно.
От ЕК изтъкват, че платформата е допринесла за развитието на инфраструктурата и увеличаването на логистичния капацитет, както и за премахването на административните пречки пред износа на селскостопански продукти от Украйна.
Независимо от решението на ЕК обаче Полша обяви, че едностранно ще удължи срока на действие на забраната, съобщи „Ройтерс”. "Полша ще удължи забраната. Няма да слушаме Берлин, Туск и Вебер. Ще удължим забраната въпреки несъгласието на ЕК. Ще го направим, защото е в интерес на полския фермери”, заяви полският премиер Матеуш Моравецки пред полската информационна агенция ПАП.
Унгария пък наложи забрана за внос на 24 украински селскостопански продукта, включително зърно, зеленчуци, месни продуктиа и мед, става ясно от указ на правителството на страната, публикуван вчера.