След като ЕК одобри новата държавна помощ за България, с която ще бъдат покривани 80 на сто от разходите за напояване на земеделските имоти, от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) официално изразиха благодарността на бранша за тези първи насърчения, които се правят за фермерите.
„Отбелязваме с удовлетворение, че след години усилия да се възстановят хидромелиоративните системи България прави малки, но важни стъпки в напояването. И все повече започва да се доближава до съседните Европейски страни – Румъния и Гърция, където условията за напояване са изключително благоприятни”, се посочва в обръщението, разпратено до медиите.
От асоциацията припомнят, че още през 2009 г. са започнали активна работа с адиминистрацията, така че постепенно да се разширят поливните площи в страната, цената на водата да стане достъпна за българския земеделец. През всичките тези 14 години НАЗ води активен диалог с Министерството на земеделието и храните и отстоява позицията си, заставайки зад идеята за адекватна политика в управлението на водите.
След множество опити на асоциацията за преодоляване на ежегодното покачване на цените на „Напоителни системи“ ЕАД, през 2023 година е взета мярка, която допринася за по-достъпна цена на поливната вода. От бранша подчертават, че въпреки обилните дъждове на север, които паднаха през май и юни, напоителните площи през 2023 година са се увеличили с над 10 %, именно благодарение на по-добрите условия, които държавата започва да прилага.
През април месец с решение на Министерски съвет бяха отпуснати средства на Държавен фонд „Земеделие“ за подпомагане на земеделските стопани за компенсиране на част от разходите за вода за напояване. Днес помощта е налице, като се прилага механизъм за предоставяне на средствата, при който всеки земеделски стопанин заплаща 100 % от стойността на фактурата, издадена от „Напоителни системи“ ЕАД, а впоследствие Държавен фонд „Земеделие“ възстановява 80 % от стойността й.
Успешното развитие на един от най-важните фактори в селското стопанството дава на НАЗ увереност да продължи да отстоява позициите на земеделските стопани в България.
Предложения за промени в Стратегическия план
Припомняме, че от 21 август до 2 октомври стопаните могат да кандидатстват по схемата за подпомагане, като самите условия са качени на страницата на Министерството на земеделието и храните.