Ръководството на Българската асоциация на собствениците на земеделска земя спешно търси среща с екипа на Министерството на земеделието и храните по проблема с изчезването на маломерни (и не само) частни имоти от Кадастралната карта, където през последните години стана прехвърлянето на земеделските земи от предишната Карта на възстановената собственост (КВС). Това съобщи в интервю за националното радио Стайко Стайков, председател на асоциацията.
Този проблем засяга основно частните притежатели на земеделски земи и ако този имот е под 300 квадратни метра, притежателят му дори няма право да потърси правата си, защото законово имотът се води като маломерен. Проблемите с тези „изчезвания” на парцели се появиха масово при заявяването на имотите за подпомагане от арендатори и фермери. „Големият проблем е, че, когато става прехвърлянето на всеки имот в дадено землище, Агенцията по геодезия, картография и кадастър няма задължението да уведомява собствениците, така че те много късно научават за загубата на имоти”, посочи експертът.
Именно затова от асоциацията са подготвили специално становище, с което се изискват незабавни промени в поземлените закони. Ще припомним, че министърът на земеделието съобщи как предстои създаване на Консултативен съвет за поземлените отношения и той ще бъде с широка представителност.
По отношение на пазара на земеделска земя Стайков обясни, че очаква през тази година цените да се нормализират, като ной-високи отново остават в Добруджа и покрай Дунав. В житницата на България таваните на декар земя са около 4 хил. лева, докато масовите продажби на уедрени имоти са за 3 000- 3 500 лв. на дка.
В Северна България, по поречието на Дунав декар земя се търгува средно за около 2 500 лв.