Начало » Новини » Страната

Законопроект за кадастъра изисква собствениците на имоти да бъдат уведомявани, ако земята им е отнета по давност

Предстои разглеждане по комисии в НС
Синор.БГ / 22.04.2025 г.
Законопроект за кадастъра изисква собствениците на имоти да бъдат уведомявани, ако земята им е отнета по давност

Собствениците на земеделски имоти ще бъдат уведомявани, ако бъде издаден констативен нотариален акт, чрез който собствеността им е преминала в други ръце по давност. Това е предвидено в Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за кадастъра и имотния регистър.

Целта на законопроекта е да подобри електронното поддържане на имотния регистър, да предотврати имотни измами и да облекчи административната тежест.

Имотните партиди ще бъдат допълнени с данъчната оценка, с правното основание за прехвърляне на правото на собственост (покупко-продажба, наследство, давност и други), съдебни решения по искови молби, данни за придобиване чрез замяна с движими вещи.

Въвеждат се мерки за ограничаване на рисковете от процедурата по установяване на собственост по давност чрез констативен нотариален акт. Собствениците ще бъдат уведомявани с писмо до настоящия им адрес. Нотариусите в централните регистри на централната администрация ще извършват безплатни проверки, за да установят дали свидетелите действително са съседи, дали земеделският имот е бил подпомагат он ДФ „Земеделие“ и други.

Ще бъде въведена автоматизирана оценка на риска от извършване на престъпление при разпореждания на съдията по вписванията.

С изменения в други закони е предвидено служебно изпращане по електронен път на решения на службите по земеделие към службите по вписвания, когато тези решения подлежат на вписване и имат силата на констативни нотариални актове.

Законопроектът е внесен от депутати на ПП-ДБ и предстои разглеждането му по комисии, в това число и от Комисията по земеделието, храните и горите.  

Законопроект за кадастъра изисква собствениците на имоти да бъдат уведомявани, ако земята им е отнета по давност
11223
 

Последни материали
Виж
Срещу насилието във фермите
МЗХ подкрепя организациите за хуманно отношение към животни
Проверки на БАБХ
Хранят българските деца вместо със сирене по БДС с палмови ментета
БАБХ
Трети кораб със слънчоглед от Аржентина пристига под засилен контрол
Засилват контрола върху търговия с животни
БАБХ: Етикетите на месото вече ще показват датите на замразяване и размразяване
Работна група в МЗХ
Градинари и овощари: Освен превенции трябват средства за възстановяване след бедствия
През юни 2026 г.
Нобелистът по икономика Филип Агион в София с лекция за зеления преход
Свързани материали
Виж
Нов законопроект
Финансовата криза в горите: търсят пари за заплати от централния бюджет
Липсва в седмичната програма
Законът за заявления без е-подпис в Кампания 2026 е блокиран от парламента
Позиция
БКПЗ с остро недоволство от подмяната на законопроекта за защита на овощари и градинари
Проектът на Тахов остана да виси
Депутатите единодушни: Оперираният законопроект за подпомагане мина в комисията
Комисията заседава утре
Парламентът дава ход на земеделския законопроект на ГЕРБ-СДС, БСП и ДПС
10 депутата осакатиха ЗПЗП
13 февруари – денят, в който парламентът обърна гръб на фермерите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини