При тези огромни проблеми в поземлените отношения, които са съществена пречка за развитието на всеки подсектор от селското стопанство, фермерите и администрацията са решени до няколко месеца да предложат аргументирани промени в законодателството, които постепенно да регулират взаимоотношенията. До този извод са стигнали при срещата си с ръководството на Министерството на земеделието и храните всички членове на Консултативния съвет по поземлените отношения, чието първо заседание се проведе днес.
Изводът от срещата е, че „ако искаме да има български храни на трапезата, без уредени поземлени отношения няма как да ги направим”, посочи в края на срещата земеделският министър Кирил Вътев. И допълни, че в Европейския съюз няма държава като България, където проблемите от ползването и собствеността на земята да създават толкова големи пречки между участниците на пазара. Изграждането на единен кадастър, който да работи точно, е решението на проблемите. А в този програмен период, когато точното парцелиране е крайно потребно за изпълнението на новите изисквания, е необходимо и за безпроблемното изпълнение на екологичните изисквания, поясни още Вътев.
Самият консултативен съвет започва работата си още от днес, като браншовите организации дистанционно ще представят позициите на своите членове, така че да има постоянна комуникация с администрацията. Вероятно към края на септември ще бъде насрочено и второто заседание, на което представителите на всички браншови асоциации ще обсъдят най-належащите за изпълнение задачи, обясни и зам. министърът на земеделието Георги Тошев.
Сред спешните мерки ще бъдат законовите поправки, свързани с отдаването под наем от държавата и общините на мерите и пасищата за животновъдите. „Безобразие е ливадите и пасищата да се ползват от хора без животни, които получават субсидии и в същото време отдават под наем тези терени на реалните животновъди”, коментира още министърът.
Веселина Ралчева от Асоциация „Биопродукти” обясни, че от години собствениците на трайни насаждения се опитват да сключват многогодишни договори за ползване на земите, но законовите пречки са огромни. Именно затова и те ще предложат такива промени, които улеснят всички земеделски производители, така че да се получи своеобразно уедряване. На първо място възможността подобни дългогодишни договори да се сключват за земи от държавния и общинските поземлени фондове.
Не само липсата на комасация е огромен проблем за развитието на земеделието в страната, но и възможността да се инвестира и така важното за земеделците напояване.
На 10 август в министерството ще се проведе заседание на следващия Консултативен съвет – по млякото, където се срещат представители на всички сектори – от производството на суровината до преработвателите.
Екатерина Стоилова