Начало » Новини » Страната
19.07.2023 г.

Оттеглянето на Русия от зърнената сделка вече е отразено в цените

Оттеглянето на Русия от зърнената сделка вече е отразено в цените

В понеделник Кремъл официално оповести, че Русия спира участието си в черноморската сделка за износ на зърно.Сделката, постигната с посредничеството на ООН и Турция миналия юли, имаше за цел да облекчи глобалната продоволствена криза, като позволи украинското зърно, блокирано от конфликта между Русия и Украйна, да бъде изнасяно безопасно. Всъщност според руския президент тази цел де факто не се осъществи. Според Владимир Путин „Западът я е използвал в своя полза - само три процента и половина от украинското зърно е било изпратено на бедните държави. В същото време нито едно от обещанията, които западните страни дадоха на Русия по този договор, не е изпълнено. Само преди няколко дни руският държавен глава заяви пред телевизионния канал "Россия 24" , че „Москва вече е удължавала зърнената сделка, без да чака изпълнението на обещаното, но този път ще е по-различно. Като един от вариантите е не първо удължаване на срока на сделката, а след това изпълнение на обещанията, а първо изпълнение на обещанията и след това нашето удължаване“, каза Путин. „Можем да спрем участието си в тази сделка. Ако всички още веднъж кажат, че всички обещания ще бъдат изпълнени, добре, нека го изпълнят и ние веднага ще се включим отново в тази сделка“, коментира Путин.  Междувременно Украйна нанесе удар по Кримския мост и в междунодния новинарски обмен плъзнаха слуховете,че спирането на Зърнената сделка е отговорът на руската страна. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков  светкавично реагира на тези слухове: "Не, не! Това са абсолютно несвързани събития. Знаете, че още преди този терористичен акт  позицията беше заявена от президента Путин” . "Веднага щом бъде изпълнена договорената и свързаната с Русия част от споразуменията за Черно море, Русия незабавно ще се върне към изпълнението на тази сделка", увери говорителят. Впрочем „ударът на възмездието” не закъсня и през нощта Русия удари  пристанищната инфраструктура на Одеса и Николаев, по обекти, където според руската страна  „се подготвят терористически актове срещу Руската федерация с прилагане на морски дронове, а също и на мястото на тяхното производство   в района на Одеса”.

Преустановяването на зърнената сделка предизвика оживени коментари, като журналистите заговориха за бясното ценово рали при цените на основните зърнени култури и най-вече пшеницата на международния пазар. Спекулантите наистина опитаха да качат цените на борсата в Чикаго, но опитът им се провали и при закриване на борсата  цената на пшеницата се понижи с над 3 долара спрямо нивото на приключване от предишния ден на равнище  $240 за тон. За сравнение, само преди един месец пшеницата се търгуваше в Чикаго по около $260 за тон, а цената й през същия период на 2022 г.- възлизаше на $385за тон.

Според водещи борсови анализатори оттеглянето на Русия от зърнената  сделка беше предизвестено и вече е отразено в цените през последните няколко седмици. Впрочем, възходящата ценова динамика би била от полза за  нашите производители.

Цените на зърнените храни в Евросъюза паднаха под себестойността, ситуацията е критична

За участниците в зърнената търговия са интересни мненията и коментарите на западните анализатори по въпроса. По-надолу представяме  най-актуалните от тях публикувани на 18 юли.

ЗАЩО РУСИЯ СЕ ОТТЕГЛЯ ОТ СПОРАЗУМЕНИЕТО?

Русия многократно е заявявала, че не вижда причина за удължаване на сделката. Русия казва, че поетите ангажименти за премахване на пречките пред износа на руски храни и торове не са изпълнени. Исканията на Москва включват повторното свързване на Руската земеделска банка (Rosselkhozbank) към платежната система SWIFT. Други искания включват възобновяване на доставките на селскостопанска техника и части, премахване на ограниченията върху застраховането и презастраховането, възобновяване на тръбопровода за амоняк Толиати-Одеса и деблокиране на активите и сметките на руски компании, участващи в износа на храни и торове.

МОЖЕ ЛИ ДА ФУНКЦИОНИРА КОРИДОРЪТ БЕЗ РУСИЯ?

Пристанищата на Украйна бяха блокирани до постигането на споразумението през юли миналата година и не е ясно дали ще бъде възможно да се превозва зърно сега, когато Русия се оттегля от пакта. Допълнителните застрахователни премии за военен риск, които се начисляват при навлизане в района на Черно море ще се повишат и корабособствениците може да се окажат неохотни да позволят на корабите си да влязат във военна зона без съгласието на Русия. Източници от застрахователната индустрия казват, че договореностите за покритие могат да се променят бързо. Застрахователните полици за военен риск трябва да се подновяват на всеки седем дни за кораби, струващи милиони.

НУЖЕН ЛИ Е КОРИДОРЪТ, АКО РЕКОЛТИТЕ В УКРАЙНА СЕ СВИВАТ?

Износът на зърно от Украйна се очаква да спадне през сезон 2023/24 г., заради войнйта фермерите са засадили по-малко царевица и пшеница. Министерството на земеделието на САЩ прогнозира, че износът на царевица ще спадне до 19,5 милиона тона, което е спад от 28 милиона през предходния сезон и доста под рекордните 30,3 милиона, изпратени през сезон 2018/19, когато те представляваха 17% от световната търговия. Очаква се износът на пшеница да спадне до 10,5 милиона тона, което е спад от 16,8 милиона тона през предходния сезон и доста под пика от 21 милиона през 2019/20 г., което представлява 11% от световната търговия. Износът дори на тези по-малки количества зърно през източноевропейския съюз обаче би бил логистично труден и скъп, особено за култури, отглеждани в източните региони на Украйна, които са изправени пред дълго и трудно пътуване, само за да стигнат до границата.

МОЖЕ ЛИ УКРАЙНА ДА ИЗНАСЯ ПОВЕЧЕ ЗЪРНО ПРЕЗ ЕС?

Украйна изнася значителни количества зърно през източните страни от ЕС от началото на конфликта. Има обаче много логистични предизвикателства, включително различни железопътни стандарти. Друг проблем е, че потокът от украинско зърно през източната част на ЕС предизвика безпокойство сред фермерите в региона, които твърдят, че е подкопало местните доставки и е закупено от мелници, оставяйки ги без пазар за техните култури. В резултат на това ЕС разреши на пет държави - България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия - да забранят вътрешните продажби на украинска пшеница, царевица, рапица и слънчогледови семена, като същевременно разрешават транзита за износ другаде. Това ограничение ще бъде премахнато до средата на септември. По-големи реколти се очакват и в източната част на ЕС това лято и големите пристанища като Констанца в Румъния ще се затруднят да се справят с обема на зърното, което ще доведе до забавяне на доставките.

Оттеглянето на Русия от зърнената сделка вече е отразено в цените
14597
 

Последни материали
Виж
Благодарение на морския коридор през българските териториални води
Украйна ни измести от пазара на пшеница в Индонезия
Биоплощи могат да се добавят неограничено до 3-ата година от ангажимента
Другата седмица се очакват плащания за биологичното животновъдство
Оцеляването на малките животновъди е под голям въпрос
Промени в закона за земеделските земи вдигнаха десетократно наеми на пасища
Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването
БАБХ откри огнище на шарка по овцете и козите в Хасковско
С предимство за класиране са намиращите се наблизо ферми без нарушения
Площите с условия за пашуване в парк Рила са наполовина на планираните
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Свързани материали
Виж
Изключение се очаква при скъпата царевица след значимо разширяване на площите
Сушата натиска прогнозите за реколтата от зърно в Турция
През 2024 година
С милиарди евро се е увеличал вноса в ЕС на селскостопански продукти от Украйна
Най-актуална прогноза за зърнената реколта в ЕС през 2025 г.
Месец преди изтичането на срока на действие на преференциите за Украйна
Осем асоциации на европейските фермери и производители искат ограничаване на вноса от Украйна
При зърното от началото на сезона спадът надхвърли 6 милиона тона
Украйна сви износа на селскостопански продукти през април на годишна база
Украйна и страните от ЕС са основни потърпевши от свиването на вноса в Поднебесната
Износът на зърно от България за Китай секна през март
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини