Растенията в градината постоянно ни изненадват с различни задачки, които трябва да решим, за да не загубим реколтата. Увяхване, а впоследствие и изсъхване не само на плодовете, но и на целите растения се наблюдава често при пипера. Колко сериозен е проблемът и какви мерки трябва да предприемем, за да коригираме ситуацията?
Като оставим настрана болестите и вредителите, които са честа причина за увяхване на пипера, а вземем предвид другите симптоми, които могат да ни насочат към източника на проблема. Ако всичко е наред, тогава защо увяхват върховете и листата на растенията, което често води до изсъхването им?
Съвети как да действаме с „кралските цветове” при зеленчуците
Този проблем се наблюдава при отглеждане на пипер както в оранжерийни условия, така и на открито. Причините като цяло са сходни, а методите за лечение – еднакви.
Най-често срещани в практиката ситуации за увяхване на пипера
Почти всичко, което е необходимо за живота на растенията – вода и хранителни вещества, те получават чрез дейността на кореновата система. Проблемите започват тогава, когато тя е повредена, недостатъчно развита или не се справя с тази задача по други причини.
Ако наскоро засаденият пипер започне да увяхва и изсъхва, имаме проблем с кореновата система, която не е имала време да се адаптира към новите условия и да функционира пълноценно. Растенията нямат достатъчно ресурси и листата им започват да повяхват и изсъхват, особено при горещо време.
За да сведем до минимум тези негативни ефекти, трябва:
– да не се допуска прерастване на разсада, защото колкото по-голямо е растението, толкова по-трудна е адаптацията на кореновата система към новите условия;
– засенчване на растенията, за да не страдат от топлината, което увеличава и нуждата от влага;
– правилен избор на контейнери за разсад, така че кореновата система на пипера да се развива пропорционално на надземната част.
Ако всичко е направено правилно и растението е здраво, нещата обикновено се възстановяват след няколко дни. За нормалното развитие на кореновата система свидетелстват здравия вид на растенията, растежа, съответстващ на условията и параметрите на сорта, навременния цъфтеж и формирането на завръзи.
Проблеми с кореновата система могат да възникват и при засаждане в недостатъчно затоплена почва. Това може да се случи при отглеждане не само на открито, но и в оранжерийни условия.
Пиперът е топлолюбива култура и при ниски температури кореновата система не може да функционира нормално, а въздуха (особено в оранжерийни условия при слънчево време) може да стане много горещ, което кара листата да изпаряват активно влага. В резултат на това растенията изразходват повече ресурси, отколкото получават и започват да увяхват и изсъхват.
Справянето с този проблем е просто: никога не трябва да засаждаме пипера на постоянно място, особено ако прогнозите са за застудяване. По възможност почвата може да се затопли по-бързо, като се покрие с черен полиетилен или нетъкан текстил.
При ниски температури проблемът засяга всички растения в една или друга степен, просто някои се адаптират по-бързо, а други се нуждаят от повече време. Понякога виждаме, че на фона на доброто общо развитие отделни растения изостават, повяхват, изглеждат потиснати и отслабени.
Като начало си струва да се елиминират щетите от болести и вредители, ако признаци не бъдат открити. Най-вероятната причина за повяхващи растения е кореновата система. Тук се оказваме в трудна ситуация, защото кореновата система е скрита под земята, а оценката може да бъде обективна само, ако я открием, но едва ли ще стане по-добре за пипера от подобна операция.
Корените могат да бъдат повредени както при окопаване и разхлабване на почвата, така и от подземни обитатели, загниване от преовлажняване или да се развиват лошо поради неблагоприятни конкретни условия.
По-често е невъзможно да се коригира подобна ситуация и такива растения (ако изобщо оцелеят) не дават добра реколта.
Неправилно поливане и засушаване
Друга често срещана причина за увяхване на пипера е недостигът на влага. Кореновата система може да бъде добре развита и да функционира нормално, но ако в почвата няма достатъчно вода, която да бъде доставена до надземните части на пипера, тогава те започват да изсъхват. Продължителното засушаване може да убие растенията.
Честотата на поливане и количествата вода (на растение или на площ) трябва да се определя в зависимост от конкретните условия.
Основното при пипера е почвата да бъде винаги равномерно влажна, но не преовлажнена и при това не само на повърхността, а на дълбочина 25-30 см. За икономия на вода и време за поливане почвата може да се мулчира с дебел слой мулч, което ще премахне и необходимостта от разхлабване, при което се наранява кореновата система.
Важен нюанс: пиперът е претенциозен не само към влажността на почвата, но и на въздуха. Ако в почвата има достатъчно влага, но въздухът е сух и горещ, растенията също ще повяхват и съхнат. За засенчване на пипера може да се използва бял нетъкан текстил – той пропуска въздуха, но препятства изпарението на влагата, предпазва пипера от палещото слънце и създава микроклимат, удобен за растенията.
Температурата на водата и времето за поливане също играят важна роля. Поливането с ледено студена вода или щедро овлажняване в обедната жега със сигурност ще стресира растенията. След подобни “водни процедури” повяхването на листата не би могло да бъде изненада.
Нарушения на температурния режим
Много често в горещините се наблюдава следната картина: сутрин пиперът е свеж и енергичен, а по обяд увяхва. Независимо от факта, че той е топлолюбива култура – не обича прегряване, както и температурни контрасти. Резките колебания от прохладата на нощта до горещините през деня провокират стрес у растенията, а изключително високите температури могат напълно да ни лишат от реколта, защото пиперът не само избледнява, но опадат цветовете и завръзите. Правилно подбраните заслони в този случай могат да спасят реколтата.
Важно е да отбележим, че някои сортове пипер се отличават с висока устойчивост към неблагоприятните условия. Те издържат на студ, топлина, дъжд и суша (разбира се, когато е в разумни граници). Трябва да се съобразяваме със сортовите особености, предвид региона, в който ще отглеждаме пипера.