Всички наредби, методики и други нормативни документи, които Министерството на земеделието ще подготви по време на този кабинет, ще бъдат написани разбираемо, така че земеделските производители да не се нуждаят от консултанти при спазване на правилата. Това е едно от решенията, взети от новото управление в агроминистерството и е съобразено и с указанията на премиера Николай Денчев всички министерства да намалят с 40% административната тежест за бизнеса. Новината съобщи министърът на земеделието и храните Кирил Вътев на първата си пресконференция за медиите, която даде днес, и поясни, че в момента съществуват изключително много наредби, издадени от различни министерства, които дублират едни и същи разпоредби, остарели са или регламентират несъществени правила. Затова и повечето от тях ще отпаднат. „За да скъсим време и нерви на земеделските производители, указанията ще бъдат разписани по начин, достъпен за бизнеса”, дебело подчерта министърът.
Допълвайки го, неговата заместничка Таня Георгиева, която отговаря за европейските програми и ОСП, съобщи новината, че още от 10 юли на страницата на агроминистерството ще бъдат качени указанията за кандидатстване по Националния план за възстановяване и устойчивост (ПВУ). До края на тази седмица Министерството на земеделието ще приключи и преговорите, които води с експерти от дирекция „Национален фонд” във финансовото министерство, отговорно да комуникира с Европейската комисия и пряко да извършва мониторинга върху изпълнението на този план. „Целта ни е много бързо да предоставим нормативната база за земеделските производители, като имаме уверение и от финансовото министерство за още по-облекчена процедура при кандидатстването”, съобщи още зам. министър Георгиева.
Другият заместник министър на земеделието Александър Йоцев, който ще отговаря за агрохранителната верига и търговията със земеделска подукция, допълни, че ще има промяна в направлението за изграждане на „Центрове за подготовка за предлагане на пазара и съхранение на плодове и зеленчуци“, по които трябваше с финансиране от ПВУ да бъдат изградени 6 подобни центъра. „От това, което видах като проект на ПВУ, не съм сигурен, че има точна и аргументирана обосновка за тяхното изграждане. Лично аз съм участвал в създаването на подобни центрове в Чехия и Сърбия, но финансирането за тях е изключително сериозно. За да бъдат наистина от полза за земеделските производители и да не наподобяват сегашните борси за плодове и зеленчуци, за тези центрове е нужно друго финансиране, за което бюджетът от 15 млн. лв. ще бъде крайно недостатъчен”, обясни още Йоцев.
Екатерина Стоилова