В края на миналата седмица депутати от земеделската комисия на 49-то Народно събрание подложиха на унищожителна критика работата на служебния министър Явор Гечев, по чието време беше приключена работата по Стратегическия план, където редица браншови организации имаха сериозни забележки, без обаче те да бъдат отразени в крайния вариант.
Протести срещу служебния министър
По думите на депутата от ГЕРБ Десислава Танева нито едно правителство досега не си е позволявало толкова важен план да не бъде съобразен със сектора и да бъде изпратен в Европейската комисия без задължителното обществено обсъждане. Именно поради това, по предложение на депутата от ДПС Джевджет Чакъров председателят на Комисията по земеделие и храни в парламента Росен Костурков представи за гласуване решение, което беше прието от парламента.
Според това решение народните представители възложиха на Министерството на земеделието и храните за 2 месеца да предложат промени в Стратегическия план, които да внесат за одобрение в ЕК.
В рамките на пленарното заседание народните представители гласуваха решение, с което земеделският министър Кирил Вътев посочи, че SWOT-анализът за състоянието на земеделието и селските райони ще бъде актуализиран. Предстои да се анализират и заявените за подпомагане интервенции от прилагането на СПРЗСР 2023-2027. Той поясни, че ще бъдат взети предвид постъпилите становища и предложения на Комисията по земеделие, храни и гори за изготвяне на актуализирани методики за размера на подпомагането по различните интервенции.
„С цел по-добър контрол, превенция и по-добро управление при оценка на селскостопанските дейности и практики, ще въведем автоматизация на процесите и доразвиване на системите за мониторинг на площта, както и на системи за допълнителна идентификация и проследимост на животните“, категоричен бе Вътев.
По думите му, след актуализация на анализите и методиките ще бъде изготвено предложение за изменение в съответствие с изискванията на Регламента за Стратегическите планове по Общата селскостопанска политика. Предстоящите промени ще бъдат обсъждани в рамките на заседанията на Комитета по наблюдение на програмата.
Министерството ще трябва да предостави пред НС проект за преразпределение на средствата, предвидени за интервенции в плана, който включва по-справедливо насочване на средства по директните плащания за производствените площи, секторните интервенции, екосхемите, иновациите с цел подпомагане на малките и средните земеделски стопанства, производството на плодове и зеленчуци, мляко, месо и пчелен мед, което през последните години е застрашително намаляло като дял от селскостопанското ни производство, съобщиха от ведомството.