Регионът Емилия-Романя, известен като житницата на Италия, пострада тежко през май от изключително силни валежи и наводнения, дошли след рекордно задържала се суша и съсипали пшенична реколта, от която могат да бъдат произведени 200 хил. тона хляб, сочат оценки на експерти на 2-те най-големи селскостопански организации в страната – Coldiretti и Обединението на италианските земеделски стопани.
За 2 дни в средата на май в Емилия-Романя паднаха валежи, равняващи се на 6-месечната норма за региона, което доведе до масови наводнения. Съчетанието от проливни дъждове и изсъхналата, буквално циментирана почва с плътна кора, която не бе в състояние да поеме валежите, доведе до катастрофа – 14 души загинаха, както и домашни животни, а овощните градини и нивите с пшеница бяха залети от водата.
„Това е загуба, понижаваща силно оценките за производството на пшеница в Емилия-Романя, където обработваемите земи със селскостопанско предназначение са над 1 млн. хектара. На практика регионът е житница от изключително значение – от около 570 хил. хектара с мека пшеница в цялата страна в Емилия-Романя през тази година са засети 160 хил. хектара, което представлява малко под 30% от всички площи с пшеница в страната. Наводненията през май свиват производството на пшеница в Емилия-Романя с 12-15%, като загубите са съсредоточени между Форли, Чезена, Равена и Фаенция и отчасти в района на Болоня и Римини”, се посочва в съобщение на браншовите организации.
Председателят на Coldiretti Еторе Прандини изтъква, че в Италия са изправени пред очевидна тропизация на климата с по-чести сезонни суши, кратки и интензивни дъждове и бързи преходи от жега към лошо време, които поразяват и без това крехкия селскостопански сектор. „Фактът, че за последните 50 години изчезна почти всяко трето селскостопанско имение, доведе до намаляването на полезните селскостопански площи в Италия до едва 12,8 млн. хектара в момента”, посочва Прандини.