Начало » Новини » Света
25.05.2023 г.

Метеорологичните крайности в ЕС влияят зле на посевите

Експертите на MARS обаче вдигат прогнозите за добивите от есенниците
Метеорологичните крайности в ЕС влияят зле на посевите

Между 1 април и 14 май на голяма част от територията на Европейския съюз са отчетени контрастни метеорологични условия – от суша до обилни валежи и по-ниски от обичайните температури, които забавиха провеждането на сеитбата в много от държавите-членки, се посочва в редовния месечен доклад на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS).

Експертите на агенцията подчертават, че сушата в Испания и Португалия е влошила състоянието на посевите. Същевременно падналите прекалено обилни валежи са попълнили подпочвените води в повечето европейски региони, но са довели до потенциални загуби на реколтите от пшеница и ечемик в Италия.

От агенцията прогнозират, че в краткосрочен план температурата на въздуха ще се колебае от нормална до под средната с валежи в големи части от Европа.

Вземайки предвид всички посочени фактори, експертите на MARS промениха прогнозите си за средните добиви от културите в ЕС през новия селскостопански сезон. Предвиждането за меката пшеница е увеличено с 1% спрямо направеното през април до 6,01 тона от хектар и ако се оправдае, ще надхвърли с 4% резултата от настоящия сезон и с 3% средния показател за последните 5 години. При твърдата пшеница очакванията за добивите са понижени с 2% за месец до 3,48 тона от хектар, но въпреки това остават със 7% над резултата от настоящия сезо, падайки с 1% под средния 5-годишен показател. За есенния ечемик прогнозата е увеличена с 1% спрямо направената преди месец до 6 тона от хектар, надхвърляйки също с толкова резултата от настоящия сезон и с 4% средния 5-годишен показател, но за пролетния ечемик е понижена с 3% до 3,9 тона от хектар и това означава да падне със 7% спрямо настоящия сезон и средния показател за последните 5 години. Предвиждането за царевицата е оставено без промяна на 7,64 тона от хектар, но това би означавало ръст от 29% спрямо настоящия изключително слаб сезон и от 2% над средния 5-годишен показател.

Прогнозата за добивите от рапица в ЕС е увеличена с 1% спрямо направената през април до 3,34 тона от хектар, изравнявайки се с нивото от настоящия сезон, но ще надхвърли с 8% средния показател за последните 5 години. При слънчогледа предвиждането е за 2,22 тона от хектар и ако се оправдае, ще надхвърли с 19% резултата от настоящия сезон, достигайки нивото на средния 5-годишен показател. Колкото до соята, прогнозата е оставена без промяна спрямо направената през април на 2,85 тона от хектар, надхвърляйки с 27% резултата от настоящия сезон и с 3% средния показател за последните 5 години.

Метеорологичните крайности в ЕС влияят зле на посевите
5224
 

Последни материали
Виж
Гювеч с домати и ориз
Проведе се тридневен семинар с международен експерт
Забрана на клетките за телета - как да е в полза на фермера?
Поливният сезон е пред провал
Илия Проданов: Колега получи забрана за поливане от река, за да не смущава птичките
Всички интервенции могат да се заявяват онлайн
Близо 15 хил. стопани са очертали над 1 млн. ха през Кампания2025
С 14% повече плодове са прибрали овощарите през 2023 г.
Близо 37 млн. лв. директни плащания са разпределени по Кампания 2024 във Велико Търново
Свързани материали
Виж
Близо 37 млн. лв. директни плащания са разпределени по Кампания 2024 във Велико Търново
Решения на Министерския съвет
Кабинетът одобри промени в Стратегическия план
Срещи с бранша
На 4 април в МЗХ ще се проведе финална среща по „влажните зони“
Подкрепа за Георги Тахов
Земеделски браншовици и организации обещават протести, ако политици спрат Законопроекта за агрохранителната верига
За 2025 година
ЕК одобри 135 проекти за техническа подкрепа – 10 са за България
Седмицата на гората
В Югозападна България включват и войската в залесяването
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини