Работи се по промяна в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи, с което ще се въведат т.нар. агрофотоволтаици, заяви министърът на земеделието Явор Гечев при на откриването на XI Национален събор на овцевъдите и козевъдите край Петропавловския манастир, в което участва и ресорният заместник-министър доц. Крум Неделков, съобщиха от дирекция "Връзки с обществеността и протокол" в министерството на земеделието. Гечев уточни, че с това се цели запазване на пасищата и предоставяне на възможност за поставяне на фотоволтаици, като водещ приоритет ще е запазването на земеделския статут на земята. Предвижда се ако има фотоволтаици, те да са до 50% от площта на земята и на височина от 3 метра, за да може и пространството под тях да се ползва за пасище.
Министърът приветства гостите и участниците в събитието и отбеляза, че този събор се е наложил през годините като емблема на българската традиция. „Българските продукти носят традициите, духа на българщината и вкуса на отрудените ръце на фермерите“, подчерта той и подкани гостите на събитието да подкрепят българските фермери и да търсят техните продукти на пазара. „Гарантирам Ви, че българските земеделци предлагат най-качествените храни, които могат да се купят у нас”, изтъкна Гечев. По думите му министерството на земеделието и браншовите организации ще проведат кампания „Уважение за българските фермери“.
Относно проведената онзи ден среща с министъра на аграрната политика и храните на Украйна той заяви, че ще се работи по обща декларация за механизми за въздействие при възникване на пазарни смущения. „Постигнахме договорка заедно да бъдат създадени различни варианти, които да усъвършенстват т.нар. „коридори”, извеждайки ги и от ЕС, и от България“, посочи министърът. Той добави, че има идея и за създаване на гаранционни фондове, които да бъдат използвани като инструмент за търговията със зърнени култури с трети страни. „Ограниченията за вноса не са достатъчни, необходими са механизми, които да регулират пазарната ситуация“, подчерта Гечев.
За предложението на Европейската комисия по втория пакет от помощи за земеделците и за предназначените за България около 10 млн. евро компенсации за последиците от войната в Украйна той припомни, че България е изразила позиция, че те са недостатъчни. „Поискахме информация от ЕВропейската комисия за методите и начините, по които е смятана пропорционалността на средствата“, съобщи министърът.
Той уточни още, че министерството на земеделието е предложило 27 продукта за обследване до 5 юни, сред които както слънчогледовото масло, така и сухото мляко и меда, които са били завишени като внос през миналата година и тенденцията продължава. Гечев коментира, че въпросът със сухото мляко е важен, защото за последните два месеца изкупните цени на млякото са занижени с 30 процента, но това не се е отразило на крайните цени в търговските вериги. По думите му икономиката бързо реагира, когато се качват цените, но е много плаха при тяхното намаляване.
В България има повече слънчоглед, от този който може да бъде обработен до новата жътва, стоката е над милион тона за 3 милиарда лева, а жътвата наближава. Министерството на земеделието е посредник в разговорите между браншовете на производителите и преработвателите и единственият спор при тези срещи е за цени. Българските преработватели на олио декларират, че предпочитат да работят с български слънчоглед, и се надявам ситуацията да се нормализира, посочи министърът. Когато има българска продукция и тя е на по-висока цена, означава, че тя е качествена и се търси, коментира той. Целта е да се осигури баланс, който да дава сигурност, че когато се купува български продукт, той е с високо качество, изтъкна Гечев.
Той съобщи също, че до 10-и май се очаква системата за електронни услуги да започне работа и фермерите да мидят какви са резултатите от очертаването на площите.