Ситуацията на зърнения пазар в държавите в близост до Украйна и влошаващото се положение на фермерите е причина днес министърът на земеделието на Полша Хенрих Ковалчик да обяви, че подава оставка. Това съобщи кореспондентът на Дневник.бг Йовка Димитрова, припомняйки, че на 3 април пет държави-членки на ЕС – Полша, Унгария, Румъния, България и Словакия, са изпратили писмо до Европейската комисия (ЕК), с което настояват за въвеждане на допълнителни мерки срещу дъмпинговия внос на зърно от Украйна, включително за връщане на митата за вноса на това зърно.
Много е вероятно оставката да е свързана и с официалното посещение на президента на Украйна Володимир Зеленски в Полша, което започва от днес. При визитата си той ще се срещне с полския президент Анджей Дуда и с министър председателя Матеуш Моравецки.
Колкото до оставката на земеделския министър Ковалчик, ще припомним, че миналата седмица Съветът на ЕС одобри компенсации за зърнопроизводителите в България, Полша и Румъния. Фермерите и от трите държави обаче са крайно недоволни от ниския размер на обезщетенията – за България бюджетът е в размер на 16 750 000 евро, а за Полша - 30 млн. евро. Средствата са от резерва съставляват 50% от щетите, като се очаква другите 50% държавата-членка да ги отпусне от националния си бюджет. Към този момент полското правителство е обявило, че ще удвои помощта, така че фермерите да разчитат на 120 млн. евро. Към този момент от българското министерство няма информация за подобни решения.
В същото време Еврокомисията съобщи, че е внесла в Европейския парламент и страните членки искане за поредно удължаване с една година на митническите облекчения за украинския внос, но този път те засягат дори стоките, които досега не са обхванати от безмитната търговия, предвидена в подписания между двете страни договор за свободна търговия!!!
Ако това предложение бъде одобрено, ще влезе в сила от юни т.г. В него обаче все пак е заложена предпазна клауза, според която при крайно негативни последици за европейския пазар, все пак митата за определени стоки могат да бъдат върнати. Подобна клауза се задейства по искане на една или повече държави, когато обаче щетите са за целия европейски пазар, припомни Дневник.