Цената на кромида нарасна драстично през последния месец и стигна тези на тропическите плодове, продавани в Сърбия, установяват от обществените Сръбско радио и телевизия. В Белград килограмът струва 200 динара (1,70 евро по текущия курс – бел. ред.) по пазарите, а където качеството е малко по-добро – и 300 динара, и продавачите са убедени, че няма да поевтинее скоро. Това изтръгва сълзи от очите на мнозина от купувачите на една от основните съставки на всяко готвено ястие дори още преди да са започнали да режат кромида не само в столицата на Сърбия, но и в останалите части на страната.
„Един от продавачите каза, че причината е в липсата на наш кромид, изчезнал е, а предлаганият в момента е вносен. Той сподели, че кромидът никога не е бил толкова скъп, откакто е на пазара”, коментират от обществената медия.
Изявление като това от пазара в Ягодина може да се чуе и в Белград, дори от производител. „Нидерландският стана малко по-скъп, беше 80, а сега същият е 200 динара. Ами, производството на кромид лук и на зеленчуците като цяло намалява. Това е основната причина цените да тръгнат нагоре”, смята Милош Яковлевич от Иваница. Съгражданинът и колегата му Никола Пантович пък добави, че няма достатъчно количество и че никой вече не го отглежда.
През 2022 г. в Сърбия са произведени 35 хил. тона кромид от 4100 хектара, каквито са и средните стойности за последните наколко години. Времето обаче не бе благосклонно към производителите дори във Войводина, където се отглеждат най-големите количества от зеленчука. Заради това предлагането се оказа ограничено.
„Част от кромида бе бракуван заради появата на болестотворни организми и свърши на сметищата, друга част отиде в инсталациите за производсто на биогаз, което ограничи значително предлагането. Нарасналият износ най-вече за пазарите в Румъния, България, Македония, Албания и Босна и Херцеговина го сви допълнително”, заяви проф. Жарко Илин от Селскостопанския факултет в Нови Сад. Той изтъкна също, че себестойността на продукцията от хектар, засаден с кромид, е нараснала с 30% и разходите са скочили до 10 хил. евро. По думите му по-високите производствени разходи естествено изискват по-висока изкупна цена, а при това положение е напълно оправдано производителите искат по 120 динара за килограм кромид без ДДС, вземайки предвид вложените от тях средства. Проблемът е в разликата, добавяна от дистрибуторите.
От медията припомнят, че през миналата година вносът на кромид лук в Сърбия е идвал основно от Нидерландия и Северна Македония, докато според експерти в момента зеленчукът се внася от Египет, Нидерландия, Германия и Киргизстан.