Приготвянето на захарна вода за подхранване на разсада е една от препоръките, които се разпространяват широко в началото на всеки сезон. Може ли да се прилага тази процедура, която, както се посочва в повечето източници, стимулира развитието и жизнения тонус на младите растения? Знаем, че правилното и балансирано подхранване на разсада е много важно, no дали тази идея не е от поредицата „лоши съвети“.
На какво се основава тази препоръка?
Подхранването на разсада със захар се основава на идеята, че захарта осигурява допълнителни количества въглехидрати, които растенията усвояват през кореновата система и по този начин стимулират растежа. Съветите се свеждат до приготвяне на захарен разтвор, който след охлаждане се използва за поливане на разсада.
А каква е действителността?
В действителност подхранването на разсада със захар не действа нито като тор, нито като стимулант. Причината е крие в това, че растенията нямат храносмилателна система и не могат да усвояват захар. А захарите, които растенията произвеждат, представляват глюкоза, която е монозахарид. Индустиалната захар е полизахарид – сложни захари, състоящи се от вериги монозахариди, които се разграждат много трудно.
Корените на растенията не са в състояние да поглъщат и усвояват полизахаридите. Обикновената захар, разтворена във вода, дори блокира усвояването на вода от кореновата система и води не до просперитет, а до увяхване на разсада и даже до загуба.
Цветарите използват захарна вода и могат да имат възражения в отговор на тази теза. Да, наистина – в някои цветарски магазини даже се предлагат малки опаковки хранителна среда на захарна основа, която се добавя във вазата. Има разлика, защото се отнася за рязан цвят и за разлика от корените на растенията, стъблата могат да я абсорбират, като възстановява техните въглехидрати. Захарта просто изпраща лъжлив сигнал, че растението е живо и здраво и трябва да продължи да цъфти. Този ефект е временен и в крайна сметка – цветята умират.
Единственият разумен вариант за подхранване на разсада със захар е възможен в случай на предозиране с азот. За разсада в ранна възраст излишният азот е много вреден, защото на този етап се формира кореновата система и са необходими фосфати, а щом корените са слаби, тогава листата и стъблата ще умрат. При този сценарий поливането със захарна вода ще активира хранещите се с азот почвени микроорганизми, което ще позволи натрупване на биомаса, която ще разгради излишния азот.
Изводът е ясен – нормално развиващият се разсад не се нуждае от допълнителна захар, особено от индустриалната, защото добавянето й само ще навреди, като задушава корените и пречи на усвояването на вода, а съответно и хранителни вещества.