Новите технологични карти за основните култури в страната са модел, който ще позволи да се правят промени и ще осигури гъвкаво управление на интервенциите по Стратегическия план и определянето на компенсаторните ставки на държавните помощи при различни пазарни сътресения в интерес на земеделските производители, заяви заместник-министърът на земеделието Тодор Джиков на Консултативния съвет по овощарство и зеленчукопроизводство, който се проведе в Аграрния университет в Пловдив, съобщиха от дирекция „Връзки с обществеността и протокол” в министерството на земеделието. „Моделът, който отчита извършваните агротехнически мероприятия, цени и производствени разходи не е краен и при необходимост са възможни промени, които ще се правят заедно с бранша. Това ще бъде основата за актуализация на Стратегическия план“, обясни Джиков.
Във връзка с подпомагането на земеделските производители за преодоляване на последиците от войната в Украйна през тази година той обяви, че министерството планира стопаните отново да бъдат подпомогнати с 426 млн. лева, колкото бяха платени и през 2022 г. По думите му с цел подкрепа на сектора в министерството е решено 50% от този бюджет да бъде разплатен на фермерите преди започването на пролетната кампания заради повишените разходи за торове, горива, заплати и семена. „Волята на служебния кабинет е да изплати цялата помощ от 426 млн. лева. В момента отпускаме 50% от тази помощ, след няколко месеца, когато има възможност в бюджета, ще се отпуснат останалите средства“, обеща заместник-министърът
На Консултативния съвет стана ясно, че нотификацията за тази помощ ще бъде изпратена на Европейската комисия, а скоро ще бъде обявен приемът.
Джиков посочи, че след анализ на ценообразуването ще бъде намерено решение на проблема с повишените цени за напояване.
От министерството на земеделието представиха на земеделските производители актуалните законодателни промени, подготвяни в момента, както и измененията в предвидените за 2023 г. държавни помощи.