Начало » Новини » Коментари
22.11.2022 г.

Фермерите доживяха технологичните карти да се обновяват всяка година

Ще има 4 варианта за напоявани и ненапоявани площи
Фермерите доживяха технологичните карти да се обновяват всяка година

Карта на производството на плодове и зеленчуци в страната Източник: МЗм

Новите 52 технологично-финансови карти за основните отглеждани в страната култури ще бъдат актуализирани всяка година. Искането беше поставяно от земеделските производители през последните години, но едва сега администрацията е успяла да отговори на очакванията. „При разработването на базовия модел ще бъде заложена възможността да се отчитат променливите и постоянни разходи на земеделските стопани, което ще позволи по-точно да се изчисляват мерките в помощ на сектора” , пояснил министърът на земеделието Явор Гечев пред последното заседание на Консултативния съвет по плодове и зеленчуци, в което е участвал и заместник-министърът на земеделието Тодор Джиков. Ще припомним, че като бивш браншовик той неведнъж е поставял необходимостта от постоянно обновяване на технологичните карти.

Министър Гечев е обяснил още че екипи от учени от Аграрния университет и Селскостопанска академия ще разработят четири варианта на технологично-финансовите карти: конвенционален начин на отглеждане при напояване, конвенционален начин на отглеждане без напояване, биологичен начин на отглеждане при напояване и биологичен начин на отглеждане без напояване. Променливите и постоянни разходи ще отчитат разходите на стопаните за препарати за растителна защита, торове, семена, разсад, вода, горива и смазочни материали, за механизирана обработка и ръчен труд и др., изчислено в лева за единица площ. Това ще позволи лесна и бърза актуализация при необходимост, разясни министърът на земеделието.

„Този стандартизиран модел ще служи за изчисляване на различни ставки и услуги, включително при кандидатстване с инвестиционни проекти по ПРСР. Технологичните карти може да бъдат детайлизирани в диалог със сектора - животновъдните и растениевъдни организации“, е подчертал още министърът.

Консултативният съвет обсъди още представената от Министерството на земеделието визия за схема за държавна помощ за инвестиции в материални активи в земеделски стопанства, свързани с първично производство на растениевъдна земеделска продукция, а също и на държавните помощи за компенсиране на разходите на земеделските стопани за борба с неприятели по растенията и започналия прием на заявления по подмярка 22.1 „Извънредно временно подпомагане за земеделските стопани, които са особено засегнати от последиците от руското нашествие в Украйна“ от ПРСР 2014-2020.

Фермерите доживяха технологичните карти да се обновяват всяка година
9495
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Предстоящо
Градинари обсъждат технологичните карти в Аграрния университет в Пловдив
Иновации
В програмата за растеж на Endeavor има и фирми, свързани със земеделието
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини