Тези дни беше оповестена първата предварителна прогноза на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) за глобалния добив от пшеница през 2023/24 г., който според водещите експерти ще отбележи спад с 10,6 млн.т, в сравнение с текущата маркетингова година – до 784,0 млн.т (794,6 млн.т – 2022/23 г.). Експертите отбелязват, че въпреки същественото намаление в сравнение с рекордното миналогодишно равнище, прогнозираният за 2023/24 г. добив ще е втори по големина в историята на глобалното производство. Но да видим конкретните числа.
На 5 април ще бъдат избрани нов председател и ръководство на НАЗ
Северна Америка. По данни на ФАО, фермерите в Щатите, повлияни от високите цени увеличиха посевите със зимна пшеница до най-високото ниво от 2015 г. насам. Сухото време все още е проблем в Централните равнини, но прогнозите за засилване на валежите в някои от основните за производството региони подкрепят очакванията за увеличение на общото производство на пшеница в САЩ до рекордните 51 милиона (44,9 млн.т – 2022/23 г. ).
Прогноза на FAO за производството на пшеница в света през 2023 г. в млн. т
В Канада официалните прогнози сочат над средните за страната засети с пшеница площи за реколта 2023 г.. Според FAO канадските фермери също са реагирали позитивно на по-високите цени. При нормални метеорологични условия се очаква производството на пшеница в Канада да достигне 35 милиона тона (33,8 млн.т – 2022/23 г.).
В Руската федерация, вследствие на неблагоприятните агрометеорологични условия най-вече в южните плодородни региони и редуцираните площи на фона на намалените вътрешни цени, се очаква съществен спад в производството на пшеница в сравнение с рекордното миналогодишно равнище до 83,0 млн.т, спрямо 102,7 млн.т – 2022/23 г.
В Украйна тежките финансови проблеми, щетите по инфраструктурата и възпрепятстваният достъп до териториите в Донбас рефлектира за драстично (приблизително 40 на сто) намаление на площите със зимна пшеница на годишна база .
В Европейския съюз картината с посевите от мека пшеница изглежда почти непроменена и при благоприятно време предвещава добри добиви. Общото производство на пшеница в ЕС се прогнозира на равнище 136,5 милиона тона, тоест с 2 млн.т над високото миналогодишно ниво.
В Обединеното кралство се очаква умерено увеличение на посевите с пшеница във Великобритания и Северна Ирландия, но с добиви по-ниски от върховете реализирани от 2022 г.. В момента житната реколта във Великобритания се оценява на 14,4 млн.т.
В Индия правителствените програми за подпомагане насърчиха фермерите да поддържат почти рекордна площ с пшеница. Метеорологичните условия са благоприятни и реколтите от пшеница през 2023 г. се очаква да надмине петгодишните средни стойности.
В Северна Африка дефицитът на валежи се отрази негативно за реколтата в Мароко, Алжир и Тунис.