Като част от мрежата на Европейските цифрови иновационни хъбове „AgroHub.BG направи поредното си представяне пред земеделските производители по време на изложението АГРА 2023 в Пловдив. Със своето силно присъствие във всеки значим форум от агрокалендара на страната участиците в хъба дават сериозна заявка да бъдат незаменим партньор в процеса на дигитализация на българското земеделие през следващите години. “Искам да видите, че този проект е с много голям потенциал и с много голям заряд. Имаме силите, имаме експертизата, имаме младите хора, имаме технологиите - чакаме вас!”. Тази покана отправи към всички потенциални ползватели на услугите на хъба Светлана Боянова, ръководител на AgroHub.BG.
Заедно с доц. д-р Иванка Тринговска от ИЗК Марица и представителите на технологичните партньори на хъба Ивайло Енев, Благой Анастасов и Васил Василев, всички те представиха целта и задачите на българския агрохъб пред форум, посветен на „Фермата: Агроиновации и тенденции“! Светлана Боянова припомни, че AgroHub.BG не работи сам за себе си. И че всеки един от присъстващите фермери може да намери решението за своя проблем чрез нас навсякъде в тази мрежа. Дигиталните технологии изискват специфични познания и опит, а те вече са достъпни за всеки, благодарение на Европейския цифров иновационен хъб в земеделието
По същество AgroHub.BG ще бъде „единно гише за услуги“, насочени към обучения и дигитални умения, тестване преди инвестиране, предоставяне на експертна подкрепа, информиране и изграждане на партньорства. Организацията вече има собствен разпознаваем почерк и със своето изключително интерактивно присъствие придава свежия полъх на иновациите на всяко събитие, в което участва.
По време на АГРА 2023 AgroHub.BG присъства чрез щанда на един от партньорите в организацията – Институт по зеленчукови култури „Марица“, които използваха своето участие, за да промотират предстоящото откриване на Националния демонстрационен център, който ще бъде разположен на тяхна територия. Демоцентърът е в процес на оборудване с модерни, прецизни и дигитални технологии, включително за прецизно капково напояване и контрол на климата, които ще позволят на земеделските стопани да видят работата им и ползите от тях в реални условия.
Още една Демо точка „Наука“ е на път да стане достъпна за всички заинтересовани и тя е в лозовите масиви на Аграрен университет -Пловдив в село Брестник. Дигитализацията на лозите ще спомогне в борбата с болестите и оптимизирането на растителната защита, но за да повярват в нея, лозаро-винарите ще могат да наблюдават как тя работи на опитните полета.