Начало » Новини » Коментари
27.02.2023 г.

Млади овощари с 10 декара градини ще получават годишно по 3 544 лева директно подпомагане

Кампания по Стратегическия план
Млади овощари с 10 декара градини ще получават годишно по 3 544 лева директно подпомагане

sinor.bg

Наръчникът по директните плащания, който до дни би трябвало да е качен на страницата на Министерството на земеделието, описва точно какви субсидии може да получи един млад земеделски произовдител, отглеждащ 10 декара с плодови насаждения, ако кандидатства по всички възможни интервенции в Кампанията за тази година. Изчислението показва, че за един хектар (или 10 дка) субсидиите могат да достигнат 3 544,06 лв., но само при условие, че стопаните изпълняват изискванията не само на базовото и преразпределително плащане, но също на обвързоното подпомагане, плащането за млад фермер плюс четири от новите екологични схеми, приложими за овощните култури.

Подобно на останалите фермери, и овощарите по линия на СЕПП (базовото плащане на площ) ще разчитат на 19,61 лв., ако отглеждат до и над 30 хектара. През 2021 г. това плащане е било 19,34 лв., или има увеличение от 2,75 ст., четем в анализа на агроминистерството.

Леко уверичение има и при преразпределителното плащане, което се дава за първите 300 декара. Ако през 2021 г. то е било по 12,30 ст. за декар, сега се вдига почти двойно – на 24 лв. за дка.

Ставката за млади фермери също се вдига почти двойно спрямо досегашните плащания и от 10 лв. за декар, от тази година тя ще бъде 19,55 лв. за дка.

Съществен момент при новото подпомагане идва с екологичните интервенции. Досега по линия на зелените плащания овощарите имаха само едно подпомагане и ставката за него през 2021 г. беше 12,16 лв. за декар. Според Стратегическия план общо за земеделците ще има 8 екологични интервенции (или схеми), половината от които се отнасят само за овощарите, обясняват от агроведомството.

Важно за социалната условност 

Първата екосхема е за екологично поддържане на трайните насаждения, където бюджетът за 2023 г. е 7 483 800 евро. Индикативната ставка за 2023 г. ще бъде 22,40 лева на декар, като тук влизат два вида плащания - за поддържане на междуредията, където изискванията нарастват много повече от досега прилаганото,и за поддържане на буферни ивици – 6,12 лв/дка. При междуредията овощарите трябва или да засяват азотфиксиращи култури с подходяща и неконкурираща се биология самостоятелно, или да сеят смес на житни и тревни видове в междуредията, или по вътрешната граница на парцела с трайни насаждения да правят буферни ивици.

Следващата екосхема е за поддържане и подобряване на екологичната инфраструктура, където общият бюджет е 34 385 117,97 евро. Индикативната ставка за 2023 г. специално за трайните насаждения е 901,17 евро/ха, или 17,62 лв. на декар. Интервенцията е приложима за обработваеми земи, трайни насаждения и постоянно затревени площи, като тук се плаща за поддържане на следните видове екологична инфраструктура (елементи на ландшафта):

1.Живи плетове или редици от дървета; 2. Отделни дървета; 3. Дървета в група; 4. Дървесни противоерозионни пояси (главно в Добруджа са); 5.Синори; 6. Влажни зони; 7. Зелени зони около водни течения; 8.Тераси.; 9. Ивици по краищата на гори (това са горски територии, които се допират пряко до земеделски земи); 10. Буферни ивици.

Климатичните промени и консервационното земеделие

Овощарите могат да кандидатстват и за екосхема за запазване и възстановяване на почвения потенциал – насърчаване на зелено торене и органично наторяване. Бюджетът за 2023 г. е 27 874 793 евро, като индикативната ставка за тази година е 66,83 евро/ха, или 13,07 лв. на дка. Интервенцията е приложима за обработваеми земи, трайни насаждения и постоянно затревени площи при отглеждане на непроизводствени междинни култури/покривни култури с последващо зелено торене:

- допустими култури – смески от не-житни и житни (които не са – зимни култури за получаване на реколта или използване на паша);

- налични на полето – от 15 октомври на годината на кандидатстване до 15 февруари на следваща година;

- минимални  обработки: заораване, валиране, естествено измръзване или др. механично термиране по избор.

Плащанията са допустими и при използване на външни органични подобрители на почвата: от аеробно, анаеробно, чрез  червеи и след термално третиране + впръскване на течен оборски тор до 4 ч. от прилагането - най-малко 10 % от потребностите на културата от азот е чрез  органично наторяване и максималното количество азот до 150 кг./ха.

Последната схема, по която овощарите могат да се кандидатстват, е за намаляване използването на пестициди, където бюджетът за 2023 г. е 34 751 582,57 евро. Индикативната ставка за 2023 г. за трайни насаждения е 123,48 евро/ха. Или на декар овощарите могат да разчитат на 24,15 лева на декар.

Овощарите обаче протестираха

За обработваеми земи, трайни насаждения и постоянно затревени площи екологичните практики (задължително 2 изисквания) са следните:

1. Ако се използват ПРЗ за инсектициди, хербициди и фунгициди трябва да са извън първа професионална категория на употреба;

2. Не се изполват ПРЗ, които са тотални хербициди;

3. Прилагане на феромонови уловки с различна гъстота на ха при полски/зърнено житни, маслодайни, технически др. култури, вкл. и зеленчуци и плодове. Тук задължително трябва да приложите т. 2 и поне още една от т.1 и т.3 Доказва се с проверка на дневници за растителна защита и разходо-оправдателни документи за тяхната покупка.

Експертите от агроминистерството изчисляват, че на 10 декара субсидиите се увеличават с цели 1 184,57 лв., ако разбира се, вие кандидатствате за всичките 4 нови екологични схеми.  

Млади овощари с 10 декара градини ще получават годишно по 3 544 лева директно подпомагане
60493
 

Последни материали
Виж
Малките общини кандидатстват за наградите „Нов европейски Баухаус“ 2025 г.
Одит на Европейската сметна палата:
България няма грешки при усвояването на евросредства в земеделието и природните ресурси
Допълнителни точки получават проектите на жени и млади предприемачи
Обсъдиха критериите за подбор по приема за неземеделски дейности
Статистика
Най-малко смейни фирми има в Търговищко, най-много - в София и Пловдив
Изтеглиха копитните животни и продукти от преработката им от Зелената седмица
Шапът ще свие рязко износа на месо и мляко от Германия извън ЕС
Предстоящо
Форум за иновациите във фермата е във фокуса на АГРА 2025
Свързани материали
Виж
Втора част от поредицата
Ставки за обвързаната подкрепа за високопланински овце и кози – промени в Стратегическия план
Форум в Стара Загора
Ставката за създаване от 1 до 20 метра буферни ивици е 451 евро на хектар
Кампания 2024 г.
41,07 лв. е ставката за преходната помощ за овце-майки и кози-майки
Изплащат помощта до края на седмицата
Определени са ставките по преходната помощ за говеда и биволи
Кампания 2024
Ставките за преходната национална помощ за говеда и биволи са готови, плащанията – до утре
Ясни са ставките по de minimis за картофи, черупкови плодове и култивирани гъби
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини