Ръководството на Министерството на земеделието работи активно по избора на новия управителен орган на Стратегическия план за развитие на земеделието до 2027 г. и на Комитета по наблюдение, за да може страната ни навреме да предложи първите корекции в този план, за които настояват част от браншовите организации и депутати от 47-то Народно събрание. Още следващата седмица ще представим структурата на новия орган, тъй като за разлика от досега прилаганата ОСП при изпълнението на Стратегическия план ще участват експерти не само от дирекция „ПРСР” в агроминистерството, но и на редица други административни структури. Това съобщи министърът на земеделието Явор Гечев на първото за годината заседедание на Комисията по земеделие, храни и гори в парламента, проведено късно вчера.
За да се улесни комуникацията между дирекциите, отговарящи за изпълнението на плана, а това са „Директни плащания”, „ПРСР, „Пазарни мерки и организации на производителите”, „Идентификация на земеделските парцели”, „Морско дело и рибарство”, „Агенция по лозата и виното”, ще бъде създадена единна структура, която да бъде Управителен орган на Стратегическия план. "За да няма прехвърляне на преписки от една дирекция в друга, което утежнява работата за прилагане на интервенциите, е важно да има единен орган. Концепцията на служебния кабинет още не е избистрена, но се бърза и другата седмица ще бъде обявена", посочи още Гечев.
В ход е подготовката и на Комитета по наблюдение на Стратегическия план, където ще участват представителните браншови организации. В края на миналата година немалка част от тях оспорваха депозирания в Европейската комисия Национален стратегически план за развитие на земеделието. Установиха се диспропорции в бюджетите по някои екосхеми, затова се налага бърза промяна в българския план, припомниха и депутатите. Тепърва ще има процедура за кандидатстване на членовете в този мониторингов комитет, но Гечев увери, че се работело бързо.
Народните представители изразиха силна загриженост и за това дали бюджетът през тази година ще осигури необходимите средства за компенсациите, необходими да покрият щетите от войната в Украйна и през тази година. Министър Гечев съобщи, че пред Съвета на министрите на ЕС страната ни е изразила искане тези компенсации да бъдат изплащани на европейските фермери за цялата 2023 г., а не само до юни т.г., каквито са някои от предложенията. На този етап, с прилагането на националния бюджет от 2022 г. онези 143,5 млн. лв., които бяха платени миналата година, ще могат да се осигурят и за тази година, увери Гечев.