Начало » Новини » Коментари
04.01.2023 г.

НСИ с унищожителни данни за поскъпналото производство и ниските цени на готовата продукция

Публикувано на 30 декември 2022 г.
НСИ с унищожителни данни за поскъпналото производство и ниските цени на готовата продукция

pixabay

В последния ден от миналата година Националният статистически институт НСИ представи ключовите показатели за икономиката на България, според които през 2022 година бизнесът търпи тежестта на огромно поскъпване на суровините за производство за сметка на цените под себестойност, на които той е принуден де предлага продукцията си.

Според доклада на НСИ през третото тримесечие на 2022 г. общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях лица спрямо третото тримесечие на 2021 година е нараснал с 16,2%, по предварителни данни, като в индустрията това увеличение е с 18,1%. Разпределението по месеци показва сериозна разлика между цените на производител на вътрешния пазар в промишлеността и очакванията за продажните цени. През май 2022 г. цените на производител са се повишили с 47,7% спрямо същия период на миналата година, докато очакванията за продажните цени са за ръст от 33,3%. През юни цената на производител е нараднала с 49,3%, а очакванията за продажната цена – с 26,9%. През юли имаме следващо увеличение от 55,9% цена производител, но само 28,7% продажна цена. Най-големи са ръстовете в цените на производител през август и септември – с 68,3% и 78,1%, като очакванията за продажните цени са за нарастване с 22% и 23,7%. През ноември нещата се променят, като  цените на производител нарастват само с 25,3%, докато очакванията за продажните цени са за нарастване с 22%.

В земеделието картинката е плачевна

Огромен срив се отчитат и в поръчките от чужбина за промишлеността. През цялата 2022 г. имаме спадове на тези поръчки, като през май месец намалениеот е с 24,2% през май, с 19,4% - през юни, с 24,9% - през юли, с 24,1% - през август, с 24,8% - през септември, с 20,9% - през октомври, с 21,8% - през ноември и с 19,5% по-малко поръчки през декември 2022 г. спрямо декември 2021 г.

На този фон будят интерес и очаквания за продажните цени в търговията на дребно, като през май прогнозите са били за ръст от 52,6% спрямо същия месец на 2021 г., а през ноември - за 30-процентно увеличение.

Инфлацията през миналата година, измерена чрез индекс на потребителските цени (ИПЦ), спрямо същия период на 2021 г. съответно е 15,6% през май, 16,9%- през юни, 17,3% - през юли, 17,7% - през август, 18,7% - през септември, 17,6% - през октомври и 16,9% - през ноември.

Поради наплива на българите да инвестират спестяванията си в жилища, последните две години се отличават с огромен ръст в цените на домовете. Така при индекс на цените на жилища от 7,5% през първото тримесечие на 2021 г., през второто тримесечие на 2021 г. той се качва на 9,1%, през третото тримесечие е  8,7%, а през четвъртото на 2021 г. се вдига на 9,4%. Първото тримесечие на 2022 г. вече имаме покачване на индекса до 11,5%, второто тримесечие - до 14,6%, за да достигне през третото тримесечие на миналата година пика от 15,6%.

Страната ни поддържа и отрицателно търговско салдо, като вносът превишава износа и към септември и октомври 2022 г. този изпорт е бил със 782,6 млн. евро повече от износа, а през ноември – с 571,6 млн. евро повече.

НСИ с унищожителни данни за поскъпналото производство и ниските цени на готовата продукция
6104
 

Последни материали
Виж
При зърното от началото на сезона спадът надхвърли 6 милиона тона
Украйна сви износа на селскостопански продукти през април на годишна база
Близо 30 килограма риба без документи е заловена край Дългопол
Пресякоха незаконен превоз на над 100 килограма калкан в Добричко
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Преработените количества мляко растат стабилно през последните години
МЗХ ще продължи подкрепата за производителите на традиционни продукти
Доставката на партида фуражна бе договорена с частно споразумение
Южнокорейски мелници закупиха на търг хлебна пшеница от САЩ
След като още толкова бяха внесени при мито от 5 на сто само за 6 седмици
Турция въведе безмитна квота от 1 милион тона за внос на царевица
Свързани материали
Виж
Спрямо февруари е 0,2%
Годишната инфлация през март пак е 4%, домати и пипер са поскъпнали с над 8 на сто
Експерти от цял свят очакват повишаване на инфлацията
Годишната инфлация за февруари е 4% според НСИ
НСИ: годишната инфлация през ноември е 2,1%
Eсенна икономическа прогноза 2024 г
В България инфлацията намалява рязко до 2,5% през 2024 и 2,3% през 2025 г.
Цените на жилищата са се повишили с 15% за година
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини