Конопът е култура, отглеждана в цяла Европа. През последните години площта в ЕС, използвана за отглеждане на коноп, се е увеличила значително — от 19 970 хектара (ha) през 2015 г. на 34 960 ha през 2019 г. (увеличение със 75 %), съобщават експерти от Центъра за оценка на риска по хранителната верига. През същия период производството на коноп се е увеличило от 94 120 тона на 152 820 тона (увеличение с 62,4 %). Най-големият производител с над 70 % от производството в ЕС е Франция, следвана от Нидерландия (10 %) и Австрия (4 %)
Фермерите са на крачка от производството на индустриален коноп
Конопените семена съдържат много белтъчини и значителни количества влакнини, витамини, омега-3 и минерали. Поради това беленото конопено семе се използва за храна за консумация от човека, а целите семена — за фураж.
Отглеждането на коноп има много предимства за околната среда – растението поглъща голямо количество СО2, предотвратява ерозията на почвата, допринася за биологичното разнообразие и при отглеждането му може да се избегне употребата на пестициди.
През първата половина на 20-ти век производството на коноп (Cannabis sativa) е забранено в световен мащаб, изтласкано е встрани от промишлеността и селското стопанство, въпреки че има потенциал за евтин, екологичен продукт и е универсална култура, се казва в проучването. Въпреки това, секторът на индустриалния коноп се разраства и през последните години започна производството на много нови продукти, получени от коноп, включително фуражи за животни. Този бърз растеж доведе и до промяна на закондателството в ЕС, особено както по отношение на изискванията за качество, така и за въвеждането на територията на Общността на коноп и продукти, получени от коноп.
По данни на Министерство на земеделието на Република България, през 2021 г. в реколтираните площи с влакнодаен коноп са 155 хектара (ха). Произведени са 163 тона влакно при среден добив 1 052 кг/ха. По заявления на производители са взети 148 броя проби от растения коноп за количествено определяне съдържанието на тетрахидроканабинол в сортове коноп. Съгласно европейското законодателство, следва задължително лицензиране на вноса от трети страни по отношение на следните продукти: семена от коноп за посев, конопени семена, непредназначени за посев; необработен или отопен коноп. Продукти от коноп като конопеното семе, конопено масло, конопено брашно и др. са включени в каталога на фуражните суровини на ЕС9
Земеделските производители, които са решили да се възползват от предимствата на конопа като фураж за животни, трябва да се съобразяват с нормативната уредба и да обърнат специално внимание на заключенията на експертите от BfR.