Начало » Новини » Страната
01.12.2022 г.

ЕК въвежда правила за многократна употреба на опаковките

Важно за бизнеса и потребителите
ЕК въвежда правила за многократна употреба на опаковките

sinor.bg

Европейската комисия (ЕК) предлага нови правила за опаковките в целия Европейски съюз, за да се пребори с този постоянно растящ източник на отпадъци и с объркването на потребителите Нормите ще осигурят на потребителите възможност за многократна употреба на опаковките, ще премахнат излишното опаковане и биха ограничили прекомерното опаковане, като представят ясни етикети в помощ на правилното рециклиране, съобщават от пресцентъра на ЕК..

Средно, всеки европеец генерира годишно почти 180 килограма отпадъци от опаковки, като до 2030 г. те ще се увеличат допълнително с 19 %, а отпадъците от пластмасови опаковки - дори с 46 %.

Новите правила имат за цел да спрат тази тенденция. За промишлеността те ще създадат нови възможности за стопанска дейност, особено за малките дружества, ще намалят необходимостта от първични материали, като увеличат капацитета на Европа за рециклиране и като направят Европа по-малко зависима от първични ресурси и външни доставчици, се посочва в мотивите към решението.

Комисията ще внесе яснота за потребителите и промишлеността по отношение на пластмасите на биологична основа и компостируемите и биоразградимите пластмаси, като определя за кои приложения такива пластмаси са наистина полезни за околната среда и как те следва да бъдат проектирани, обезвреждани и рециклирани. Предложенията са свързани и с плана за действие за кръгова икономика на Европейския зелен пакт и неговата цел за превръщане в норма на устойчивите продукти.

Европейската комисия прие предложение и към първата доброволна рамка на равнище ЕС за надеждно сертифициране на висококачествените поглъщания на въглерод. Предложението ще стимулира иновативните технологии за поглъщане на въглерод и устойчивите решения за улавяне на въглерод и ще допринесе за постигането на целите на ЕС в областта на климата, опазването на околната среда и нулевото замърсяване. Предложеният регламент ще подобри значително капацитета на ЕС за количествено определяне, наблюдение и проверка на поглъщанията на въглерод. Подобрената прозрачност ще гарантира доверието на заинтересованите страни и промишлеността и ще спомогне да се избегнат заблуждаващите твърдения за екологосъобразност.

ЕК въвежда правила за многократна употреба на опаковките
6864
 

Последни материали
Виж
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Птичият грип сви производството на яйца в САЩ през миналата година
Арестуваха директор на училище с подкуп за ремонт на сградата
Най-зле е положението при производителите на мляко и зърно
За 18 години фермите в Англия са намалели с бизо 23 на сто
МЗХ стартира прием за подпомагане по интервенцията за опазване на горските екосистеми
В Румъния продали стотици килограми свинско с АЧС в магазините
Свързани материали
Виж
Нови европейски правила влизат в сила през 2024 и 2025 г.
Еврорегламент ще забрани 5 вида опаковки за плодове и зеленчуци
Рециклиране
За 2 месеца клиенти на търговска верига са върнали над 1,1 млн. пластмасови опаковки
Потребителите в ЕС оцениха трайността им в сравнение с останалите ягодови култури
Коронавирусът вдигна продажбите на боровинки в Нидерландия с 90 на сто
Предстоящо
Темите на конференцията по храните, която ще се проведе в рамките на АГРА
Създадена е добра организация
За първи път да сме в челото на класация – за опазване на природата от стари опаковки
Решения на Министерския съвет
От май 2019 г. слагат нови печати на тютюневите изделия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини