Според нов доклад на Световната метеорологична организация (СМО) само през 2021 г. свързаните с времето и водата опасности са причинили щети на обща стойност 35,6 млрд. щатски долара, засягайки близо 50 млн. души. В доклада "Състоянието на климата в Азия през 2021 г." се подчертава как въздействията от изменението на климата нанасят все по-големи човешки, финансови и екологични щети, влошават продоволствената несигурност и бедността и спъват устойчивото развитие.
Инициатива за опазване на старите гори в България
Докладът очертава и тревожен сценарий за запасите от сладка вода. Високопланинска Азия, включваща Хималаите и Тибетското плато, съдържа най-големия обем лед извън полярния регион, като площта на ледниците е приблизително 100 000 кв. км. Скоростта на отстъпление на ледниците се ускорява и много ледници претърпяха интензивни загуби на маса в резултат на изключително топлите и сухи условия през 2021 г. Тези т.нар. водни кули на света са от жизненоважно значение за снабдяването с прясна вода на най-гъсто населената част от планетата и затова отстъплението на ледниците има сериозни последици за бъдещите поколения.
Екстремните явления, свързани с водата, са най-важната опасност в Азия.
"Климатичните показатели и екстремните събития, показани в този доклад, и очакваното увеличение на валежите в голяма част от Азия в бъдеще показват колко жизненоважно е да се укрепят системите за ранно предупреждение", заяви генералният секретар на ВМО проф. д-р Петтери Таалас. "Програмата на ООН "Ранно предупреждение за всички" ще помогне за защитата на хората от по-чести и интензивни екстремни метеорологични явления - а в Азия има големи пропуски, които трябва да бъдат запълнени."
Докладът, който е изготвен съвместно с Икономическата и социална комисия на ООН за Азия и Тихия океан (ESCAP), беше представен по време на преговорите на ООН за изменението на климата, COP27, в Шарм ел Шейх, Египет.
Той показва как в сравнение със средното ниво през последните 20 години икономическите загуби се увеличават при повечето видове бедствия. Икономическите щети от засушаване са се увеличили с 63%, от наводнения - с 23%, а от свлачища - със 147% в сравнение със средната стойност за периода 2001-2020 г.
През 2021 г. в Азия е имало общо над 100 събития, свързани с природни бедствия, от които 80 % са били наводнения и бури. Те са довели до почти 4 000 смъртни случая, като около 80 процента от тях са причинени от наводнения. Като цяло 48,3 милиона души са били пряко засегнати от тези опасности, което е причинило общи икономически щети в размер на 35,6 милиарда щатски долара. Докато наводненията са причинили най-много смъртни случаи и икономически щети, според доклада сушата в региона е засегнала най-голям брой хора. Пясъчните и прашните бури също са били сериозен проблем.
През 2021 г. наводненията са причинили най-големи икономически загуби в Китай (18,4 млрд. щатски долара), следван от Индия (3,2 млрд. щатски долара) и Тайланд (0,6 млрд. щатски долара). Бурите също причиниха значителни икономически щети, особено в Индия (4,4 млрд. щ.д.), Китай (3,0 млрд. щ.д.) и Япония (2 млрд. щ.д.).
"Като се има предвид, че наводненията и тропическите циклони в региона са причина за най-големите икономически загуби, инвестициите в адаптация трябва да бъдат насочени към приоритизиране на изпреварващите действия и готовността", заяви Армида Салсиах Алиджахбана, заместник-генерален секретар на ООН и изпълнителен секретар на ESCAP.
"Независимо от напредъка в създаването на системи за ранно предупреждение е необходимо по-нататъшно укрепване, тъй като изменението на климата се засилва. По същия начин е необходимо да се повиши устойчивостта на новата инфраструктура, наред с подобренията в управлението на водните ресурси и производството на селскостопански култури в сухите райони, докато решенията, основани на природата, носят трайни и широкообхватни ползи."
В Докладите за бедствията в Азиатско-тихоокеанския регион за 2021 г. и 2022 г. на Икономическата и социална комисия за Азия и Тихия океан (ESCAP) се посочва, че в Азия годишните инвестиции за адаптиране ще трябва да бъдат най-големи за Китай - 188,8 млрд. щ.д., следвани от Индия - 46,3 млрд. щ.д., и Япония - 26,5 млрд. щ.д. Като процент от БВП на страната най-високите разходи се оценяват за Непал - 1,9 %, следван от Камбоджа - 1,8 %, и Индия - 1,7 %.
Повечето азиатски държави са определили като приоритет адаптирането в своите планове за действие в областта на климата, като повечето от тях изтъкват като основни приоритетни области водата, селското стопанство и продоволствената сигурност, екосистемите и биоразнообразието, както и здравеопазването.
Най-важните приоритети за адаптация, които са основани на рисковия пейзаж и имат високи инвестиционни разходи и ползи, са:
- укрепване на системите за ранно предупреждение и изграждане на устойчива инфраструктура
- повишаване на устойчивостта на управлението на водните ресурси,
- подобряване на производството на земеделски култури в сухите райони
- прилагане на природосъобразни решения.