След фалстарта на приема на проекти на държавното предприятие „Напоителни системи”, с които през 2020 г. то неуспешно кандидатства по подмярка 4.3 за инвестиции в инфраструктурата за напояване, тази година фонд „Земеделие” отвори нов „прозорец” по същата подмярка. С идеята заложеният бюджет от 107,1 млн. лв на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014-2020 г.) да бъде усвоен, а част от напоителната инфраструктура – възобновена.
Този прием приключи на 19 септември тази година и по този повод в края на октомври депутатите от партия ГЕРБ в 48-то Народно събрание Десислава Танева и Мария Белова попитаха земеделския министър Явор Гечев на какъв етап е обработката на проектите и дали ще бъдат усвоени заложените авансови плащания по тези проекти, в размер на 50 милиона лева. Притеснението на депутатите е, че обработката на проектите ще се забави и в тази връзка бюджетът няма да бъде усвоен. А по правилото N+3 на ЕС за изплащане на субсидиите по ПРСР до три години след приключването на програмния период, България е длъжна да използва бюджетът на старата програма най-късно до края на 2022 г.
В отговора на фонд „Земеделие” ясно се посочва, че администрацията е в процес на обработка на проектите, внесени до 19 септември, но със сигурност авансови плащания по тях не се предвиждат, тъй като те са възможни само ако има съгласувана обществена поръчка за тях и ако фондът е сключил допълнително споразумение с кандидатите.
Николай Каварджиклиев и реорганизацията във фонда
Според последната прогноза на фонда, за да не бъдат изгубени средства от ПРСР, с решение от 21 октомври тази година експерти от Министерството на земеделието и от фонда са изготвили план, така че планираните за авансови плащания 50 млн. лв. да се пренасочат по други пера от ПРСР, за да няма риск от неусвояване на бюджет.
За да не бъдат автоматично отчислени средства по правилото N+3 от старата ПРСР, до края на 2022 година трябва да бъдат разплатени 101 млн. евро от Европейския фонд за развитие на селските райони, съобщават от фонда. До края на годината е предвидено да бъдат разплатени между 57 и 64 млн. евро от следните мерки – 12 „Плащания по натура 2000” и Рамковата директива за водите, 13 "Плащания за райони с природни или други специфични ограничения". Между 24 и 35 млн. евро се предвижда да се доплати и по вече приключили инвестиционни мерки.
Отделно за покриване на негативите от войната в Украйна държавата подготвя 23,8 млн. евро, изчислени като 5% от неусвоения бюджет за преходния период 2021-2022 г.
В резултат на това от фонд „Земеделие” уверяват, че рискът от загуба на евросредства е сведен до минимум.
Екатерина Стоилова