„Европейските политици не разбират същността на проблема, надвиснал над земеделските производители от Източна Европа с безмитния дъмпингов внос на зърно от Украйна и други държави извън ЕС. Ако обаче продължат да пренебрегват икономическите последици от него, той ще се стовари с всичка сила върху главите им!” С този коментар председателят на Националната асоциация назърнопроизводителите НАЗ Костадин Костадинов изрази пред Синор.бг намеренията на браншовата организация да защитава интересите на бранша, както ги изрази и по време на предупредителните протести през септември т.г.
На пръв поглед министрите в ЕС не обърнаха внимание на недоволството заради украинския дъмпинг и това беше прието като провал от някои редови земеделски производители. Ситуацията се изостряше и от политическата криза, смяната на правителства и липсата на адекватен контрол от Българската агенция по безопасност на храните, в резутат на което складовете са пълни с украински слънчоглед и фермерите са в безпътица. Като изрази позицията на немалко свои колеги колеги, един от дългогодишните земеделски производители от Южна България Йосиф Делгянски поиска оставката на ръководството на НАЗ.
Като демократична организация Управителният съвет на организацията днес се събра на извънредно заседание, за да обсъди ситуацията. Искането за оставка не е позиция на Пловдивската организация, а на фермери, които не са членове на НАЗ. Затова и не се е стигнало до кадрови смени в ръководството.
„Колегите имат право да са недоволни, но ние, като браншова асоциация правим всичко възможно да преговаряме и с нашата администрация, и с тази в Брюксел”, поясни Костадинов в интервю за Синор.бт. „Проблемите идват оттам, че има дълбоки пробойни в контрола на зърното по северната граница, упражняван от Българската агенция за безопасност на храните. И това се видя от последния скандал, при който по наш сигнал доказахме наличието на препарати за растителна защита, чиято употреба в Европейския съюз е незаконна”, поясни още председателят на НАЗ. Затова и вносът на непроверен слънчоглед продължава.
Затова браншът ще настоява и пред служебния кабинет, и пред следващото правителство да заеме категорична позиция в защита на българските фермери по отношение на каналите за превоз на зърно от Украйна, Молдова и др. Днес е и поредната среща на министрите, където отново ще се разисква комюникето, прието от държавите от Вишеградската четворка, България и Прибалтийските държави, с което земеделците настояват за изравнено отношение при подпомагането на фермерите от старите и новите държави членки на ЕС.
Екатерина Стоилова