Министър-председателят Димитър Ковачевски и министърът на земеделието, горите и водите Люпчо Николовски проведоха среща с лозари и представители на винарски изби. След срещата министър-председателят Ковачевски подчерта на пресконференцията, че тази година е постигнато споразумение за исторически най-голямото увеличение на изкупната цена на гроздето с 30%, съобщиха от институцията.
„Смедеревка ще се изкупува на средна цена от 13 денара (0,41 лв) за килограм, а вранец по 15 денара (0,47 лв) за килограм, което е с 3 денара повече спрямо миналогодишните изкупни цени. Смятам, че и изби, и производители са доволни от постигнатата цена и вярвам, че договореностите ще бъдат спазени и от двете страни. За първи път тази година, в самото начало на кризата, правителството реагира с бързи решения и ние приехме програмата за интервенционен фонд с първоначален бюджет от 400 милиона денара и с ребалансирането на бюджета този интервенционен фонд беше се увеличи с допълнителни 500 милиона денара. Така че общо 900 милиона денара за мерки за подпомагане на фермерите в условията на криза, в допълнение към редовните субсидии, които бяха напълно програмирани. Именно в този интервенционен фонд са предвидени мерки за подпомагане на лозарите и винарските изби, за да имат по-ниски разходи и устойчиво производство. Тоест 120 милиона денара за подпомагане на винарните и допълнителни 2 денара на килограм закупено грозде за производителите“, каза Ковачевски и добави, че всичко това показва ангажираността и грижата за експортно ориентираните селскостопански отрасли като лозарството и в условия на най-голямата криза да помогне там, където е най-необходимо.
Ковачевски добави, че производство на грозде се е стабилизирало на около 270 хиляди тона годишно, докато средногодишното производство на вино е около 100 милиона литра.
Миналата година македонските изби са изнесли вино за над 61 милиона долара, което е ръст от над 19% спрямо предходната 2020 година. Успоредно с това се увеличава и броят на винарските изби, които към август 2022 г. са 139, с общ капацитет около 200 млн. литра.