Съвместният изследователски център на Европейската комисия публикува вчера доклад за „Сушата в Европа през юли 2022 г.“, подготвен въз основа на оценка на работата на Европейската обсерватория за сушата. Зачестилата периодичност на продължително засушаване в ЕС показва, че опасно голяма част от територията на ЕС в момента (46%) е изложена на високи нива на засушаване. За дуги 11% от територията пък има дефицит на почвена влага, а това означава голям стрес за селскостопанските културите, четем в доклада на ЕК.
В тази връчка Мария Габриел, комисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта, посочи, че „изменението на климата увеличава риска от тежки суши и горски пожари в света. Съвместният изследователски център поставя науката и технологиите в услуга на наблюдението на изменението на климата”.
Най-засегнатите държави са Франция, Румъния, Испания, Португалия и Италия, които ще трябва да се справят с този спад в добивите. До известна степен са засегнати и Германия, Полша, Унгария, Словения и Хърватия. В Италия басейнът на река По е изправен пред най-високото ниво на суша . Интензивна суша беше обявена в пет италиански региона и недостатъчната наличност на вода доведе до множество ограничения за използване в общините. Подобни мерки за ограничаване на използването на вода са предприети във Франция.
Съвместният изследователски център произвежда информация за засушаване в реално време чрез Европейските и глобалните обсерватории за засушаване ( EDO и GDO ), които са част от Службата за управление на извънредни ситуации „Коперник” (CEMS – сателитните наблюдения), съобщиха от Центъра за знания за управление на риска от бедствия.