Изнуряващата жега и липсата на достатъчно валежи може да навредят на реколтата от царевица в Европа през следващите дни и то на фона на редуцираните площи в редица европейски държави. Експертите коментират, че степента на увреждането на посевите ще зависи от продължителността на горещия и сух период, но може да бъде доста значимо в региони със силно зависещи от дъжд полета или райони, където сушата е ограничила възможностите за напояване.
Агроминистърът обещава бърз контрол на товарите от Украйна
„Това е нещо, което трябва да се наблюдава, тъй като царевичните култури са в средата на опрашване“, каза Нейтън Кордие от консултантската компания Agritel. Според него определено се „насочваме към спад в производствения потенциал в Европа.“
В доклада за състоянието на глобалния зърнен баланс, оповестен на 12 юли Министерството на земеделието на САЩ редуцира прогнозата си за добива от царевица в ЕС през 2022/23 г. с 250 хил.тона, до 68,00 млн.т, което е с 2,5 млн.т по-малко, в сравнение с резултата очакван за 2021/22 г. Според американските експерти от Службата за външни пазари към USDA основна причина за низходящата корекция спрямо юнските данни е сушата в Италия. Нахлуването на нова гореща вълна вероятно ще засили този процес и италианските власти обявиха извънредно положение по поречието на река По, където се отглежда една трета от селскостопанската продукция на страната.
Италиянското фермерско лоби Coldiretti изчислява, че производството на царевица ще спадне с 30% в сравнение с количеството реколтирано през миналата година – до около 4,2 млн.т.
В Испания, според Cooperativas Agro-Alimentarias, обединяваща група от земеделски кооперативи, производството на царевица може да спадне с 16% до 3,57 млн. тона, след като недостигът на вода накара фермерите да съкратят насажденията за да запазят напоителните ресурси за овощните градини.
Във Франция, където напояването е по-малко разпространено, отколкото в Испания, условията за развитието на новата реколта също могат да се влошат въпреки добрия старт на вегетационния сезон. „Началото беше доста добро, но сега сме в период, когато царевицата трябва да получи много вода“, каза Кордие от Agritel. Впрочем в случая трябва да се има предвид и факта, че френските фермери намалиха засаждането на царевица тази година поради нарастващите разходи за торове и енергия.
Експертите се опасяват, че горещото и сухо време може да намали и добивите от царевица в страните от Централна и Източна Европа, включително в Германия, Унгария и Румъния.