Начало » Новини » Света

Сушата принуди румънските фермери да поискат въвеждане на извънредно положение

За окръзи с пострадали над 50 на сто от посевите
Синор.БГ / 15.07.2022 г.
Сушата принуди румънските фермери да поискат въвеждане на извънредно положение

Фермерите в Румъния молят правителството на страната да обяви извънредно положение в края на юли заради продължителната суша, обхванала големи райони, съобщи местната агенция „Аджерпрес”, като се позова на членове на Съюза за селско стопанство и сътрудничество. „Фермерите отчитат огромни загуби вследствие на силната суша, обхванала зимата на 2021-2022 г., пролетта на 2022 г. и продължила през лятото с изпепелявяща жега”, изтъкват от съюза, в който членуват 24% от фермерите и производителите на хранителни стоки в Румъния.

Фермерите уточняват, че макар сушата да не се е отразила в еднаква степен в цялата страна, „има окръзи, където пострадаха от 40 до 80% от есенниците”. „Положението е още по-зле при пролетните култури, където щетите достигат 90-100%”, добавят те. Компаниите от селскостопанския сектор пък се борят да оцелеят заради допълнителните разходи на фона на повишаващите се цени на горивата. Същите причини водят до неизпълнение на задължения по договорите, подписани от фермерите.

Всичко това кара съюза заедно с други органицации на фермери и компании от сектора да помоли правителството да обяви извънредно положение в окръзите, където са пострадали над 50% от посевите. Това би им дало възможност да разсрочат плащания към доставчици и работна ръка и да защитят инвестициите си. „Много са случаите, в които затрудненията поставят компаниите на ръба на оцеляването, като се вземат предвид мащабните инвестиции, направени от фермерите през тази година, дълговете, които са натрупали за използваните суровини през изобилната 2022 г., нуждата да платят арендата и да си набавят необходимия финансов ресурс за следващата селскостопанска година”, се подчертава в молбата.

Междувременно от румънското Управление на водното стопанство препоръчват „рационално използване” на водата, тъй като стратегическите водохранилища в страната са запълнени на 68%, докато 70% от нейната територия е обхваната от суша. В тази връзка властите призоваха гражданите да прекратят поливането на градините и пълненето на басейните, припомняйки, че централизираната система за питейна вода не е предназначена за тези цели.

Сушата принуди румънските фермери да поискат въвеждане на извънредно положение
12456
 

Последни материали
Виж
Ще направи ли КЗК анализ на сектора?
Пазарът на плодове и зеленчуци: октопод с три сърца, който изяжда фермерите
Продукцията ще бъде унищожена съгласно действащото законодателство
Иззеха 250 килограма овча лой без документи, внасяни с автобус от Турция
При проверка на границата с Турция на камион, пътуващ за Украйна
Хванаха над 14 тона домати и краставици, скрити между мандарини и нарове
Трети нарушител със сглобена гладкоцевна пушка успял да избяга
Хванаха двама ловци без разрешителни в землището на село в Ихтиманско
Състоянието на есенниците се следи отблизо заради риск от преовлажняване
В Добричко отчитат добри условия за сеитбата на пролетните култури
След проверка на инспектори от ОДБХ и икономическа полиция по сигнал
Затвориха незаконен цех за производство на млечни продукти във Враца
Свързани материали
Виж
Данни за периода 2023 - 2025 г.
Единствено в износа на зеле и моркови България бележи ръст през 2025 г.
Над 2,2 милиона хектара са засети с пшеница, с ечемик – над 500 000
Фермерите в Румъния засяха рекордни площи с есенна рапица
Заради недостатъчни данни за контрол въпреки липсата на нови огнища на чума
Удължиха забраната за износ на овце и кози от Румъния за ЕС до 30 юни
Оранжерийното производство на зеленчуци е тема на утрешното заседание на Българо-румънската земеделска работна група
Чиновници от Румънската разплащателна агенция прибрали 92% от субсидиите на малограмотни фермери
Обвинение за измама с 1,2 млн. евро по проекти за напояване
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини