Правилният и балансиран сеитбооборот е крайъгълен камък на устойчивото земеделие. Той е фундаментза правилното развитие и плододаване на растенията. Дори в малката градина може да се получи добра реколта, ако се редуват правилно зеленчуците, като се вземат предвид и времевите интервали при отглеждане на сродни култури (принадлежащи към едно и също семейство).
Защо е необходимо да се прилагат правилата на сеитбооборота?
Ротацията се прави при определена последователност и изградена система за сеитбоборот. При отглеждане на дадена култура на едно и също място няколко години последователно, почвата започва да се изтощава. Това е свързано и с появата и намножаването на различни видове патогени, а вредителите се адаптират и създават цели колонии, което води до големи поражения по растенията.
Копър през юли – нежна свежест в градината и защита за растенията
С помощта на научни изследвания и експерименти във времето е установено, че:
1. При правилен сеитбооборот почвата не се изтощава, а се обогатява с други хранителни елементи, като се подобрява усвояването на наличните. Оптимизираното усвояване се дължи на това, че кореновата система на отделните култури е разположена на различна дълбочина и употребата на хранителни вещества се рационализира.
2. Подобряват се почвените показатели, като се запазва оптимално структурата на горния почвен слой, в който обикновено е разположена кореновата система на растенията.
3. Намалява съдържанието на патогени микроелементи и вредители, защото представителите на едно и също семейство са податливи на едни и същи болести и биват нападани от еднакви вредители, а кореновите отделяния на някои растителни видове имат положително влияние.
Летен сеитбоборот
Прилагането на правилата на сеитбооборот е особено важно в рамките на един сезон, защото освободените площи от ранните пролетни и предзимни култури – салати, репички, лук, чесън, картофи, копър, зеле, моркови и други зеленчуци, могат да бъдат успешно оползотворени. Правилно подбраните предшественици ще бъдат основата за получаване на добра реколта.
Най-добрите предшественици за доматите са краставиците, зелето, тиквичките, салатите и морковите, а допустими са: лук, чесън и цвекло.
След какво можем да садим зеле? Това могат да бъдат краставици, тиквички, бобови и картофи, но е допустимо да се засажда също след лук и чесън.
Тиквови култури (пъпеши, дини, тиквички, краставици) се засаждат след лук, чесън, бобови, сладка царевица и ранно зеле.
Грах се засява след всички видове зеле, краставици, тиквички, картофи. Друг въпрос е, че подходящото време за засаждане зависи от климатичните условия – в горещините, не се развива добре.
Най-добрите предшественици за морковите са зеле, краставици, тиквички, домати, картофи, бобови.
Пипер и патладжан растат добре след моркови, лук, чесън, краставици, зеле и бобови.
Цвеклото може да се засажда след зеленолистни, картофи и краставици.
Репите и репичките се развиват най-добре след салати.
Картофите през лятото могат да се засаждат след зеле, краставици, лук, чесън, бобови култури и моркови.
Лук, чесън – подходящи предшественици са зеле, картофи, бобови, зелени салати, репички и сидерати.
Фасул – засажда се след всички видове зеле, краставици, тиквички, картофи, лук и чесън.
Много декоративни кутури и подправки могат да се засяват през целия сезон сред зеленчуците, като отблъскват някои вредители. Такива са различните тагетиси, невен, чубрица, копър, лимонова трева, босилек и др.