Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
06.06.2022 г.

Актуализират сроковете за преоценка употребата на глифозат в ЕС

Актуализират сроковете за преоценка употребата на глифозат в ЕС

Консултациите, проведени от Европейския орган по безопасност на храните (EFSA) и Европейската агенция по химикали (ECHA) по проектите за оценка на глифозат, привлякоха безпрецедентен брой коментари, което потвърждава високия интерес към това вещество. Подобно ниво на обществено участие подчертава значението на прозрачността при оценката на активните вещества в Европейския съюз (ЕС).

Информацията, получена от консултациите, заедно с отговорите, получени от заявителя (Групата за подновяване на глифозат) в отговор на искането за допълнителна информация, добавиха значително количество информация към досието, което вече съдържа много повече научни данни, отколкото обикновено са налични за подобни оценки.

Божидар Митов: Безорното земеделие е вариант за зелена практика, но е индивидуално решение

Тази допълнителна информация ще бъде обстойно разгледана от Групата за оценка на глифозата (AGG), съставена от четири държави членки на ЕС - Франция, Унгария, Нидерландия и Швеция, която в момента актуализира своя първоначален проект на доклад за оценка на подновяването (dRAR).

В този контекст EFSA и ECHA преразгледаха графика за оставащите етапи от процеса на преоценка.

Класификация на ECHA

Комитетът за оценка на риска (RAC) на ECHA ще обсъди класификацията на опасността от глифозат по време на пленарното си заседание на 30-31 май 2022 г. Комитетът ще разгледа канцерогенността, генотоксичността, токсичността за репродукцията и развитието на веществото, както и класификацията за околната среда. Становището на RAC ще бъде предоставено на EFSA и публикувано на уебсайта на ECHA в рамките на 8-10 седмици (т.е. от края на юли до средата на август 2022 г.). EFSA ще вземе предвид становището на RAC по време на партньорската проверка на dRAR.

Партньорска проверка на EFSA

EFSA е получила 368 отговора при проведената обществена консултация, като много от тях включват множество коментари. EFSA е получила и приблизително 2400 коментара от експерти от държавите членки на ЕС и от Групата за обновяване на глифозата (GRG). В резултат на тези становища е изготвено досие от приблизително 3000 страници, което трябва да бъде разгледано от GRG и впоследствие от AGG и което след това ще послужи като основа за изготвянето на актуализирания dRAR.

AGG информира EFSA, че очаква да представи актуализирания dRAR до 30 септември 2022 г. Следователно, EFSA ще може да проведе срещите за партньорска проверка на пестицидите с експерти от държавите членки на ЕС през ноември и декември 2022 г. и да финализира заключенията през юли 2023 г. В заключенията си EFSA ще оцени всички възможни рискове, които излагането на глифозат може да породи за хората, животните и околната среда.

Тези актуализирани срокове са резултат от задължението за задълбочено разглеждане на всички получени коментари.

Какво предстои относно класификацията на глифозата

Края на септември: Очаква се AGG да изпрати актуализиран dRAR на EFSA в отговор на определените точки за действие и след оценка на допълнителната информация, предоставена от GRG.

ноември – декември: Среща на експертите на EFSA и държавите членки на ЕС за партньорска проверка на актуализирания доклад за оценка на подновяването (RAR).

След това, Групата на консултантите ще направи преглед на RAR в светлината на резултатите от срещите на експертите, а впоследствие EFSA ще изготви проект на заключенията от партньорската проверка с последващи консултации с Групата на консултантите и експертите от държавите членки на ЕС. 2023 г. юли: Очаква се заключенията от партньорската проверка на EFSA да бъдат предоставени на Европейската комисия, държавите членки и GRG.

В България, съгласно „Списък на разрешените за пускане на пазара и употреба продукти за растителна защита по съдържащи се в тях активни вещества“ на Българска агенция по безопасност на храните, са разрешени 37 продукта на база активното вещество глифозат вижте Тук!

Източник Центъра за оценка на риска по хранителната верига по материали на:

Glyphosate: EFSA and ECHA update timelines for assessments

 

Актуализират сроковете за преоценка употребата на глифозат в ЕС
8013
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Байер спечели ключово дело за глифозата
Слаб контрол от БАБХ
Откриват нарушители на продажбите на препарати, съдържащи глифозат
Становище на МЗХ
Еколози: Глифозатът в България ще бъде забранен в неземеделски площи
Европейският съюз разреши използването на глифозат за още 10 години
Консултации относно глифозат
Събрани са над 400 изявления относно преоценка на употребата на глифозат
Обстойно проучване показва липса на обоснованост за канцерогенността му
В ЕС са на път да реабилитират глифозата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини