Традиционната пролетна среща на екипа на „БАСФ – Решения в земеделието“ с производителите на плодове, зеленчуци и лозя тази година беше съчетана с интересна дискусия между партньорите, защото компанията за растителна защита повече от 50 години си сътрудничи активно с родните фермери. „Независимо от трудностите българинът винаги е залагал на своето трудолюбие и търпението за справяне с трудностите. И понеже в години на кризи е важно да потърсим успешните примери, затова се обръщаме към бизнеса, за да сподели совя опит“.
С тези думи мениджърът на „БАСФ – Решения в земеделието“ Красимира Иванова се обърна към многобройната аудитория, присъстваща на представянето на новите продукти на компанията за 2025 г., проведено на 27 март край Казанлък. В дискусията участваха Петьо Бошнаков от Националното сдружение на българските лозари; Димитър Рачев от „Съюза на Дунавските овощари“; Марк Цеков от Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“; семейната ферма на Деси и Иван Кабурови от пазарджишкото село Мало Конаре и Живка Гроздева от Управителния съвет на Асоциацията на овощарите в България.
И шестимата представители на бранша акцентираха върху две основни тенденции, които биха помогнали на българското земеделие да възстанови водещите си позиции, извоювани през миналия век. На първо място е сдружаването, което до този момент все още не върви с темповете, типични за десетки други държави в Европейския съюз. Според Живка Гроздева моделът, който би проработил за сектора, е в създаването на малки групи и организации, които да се обединяват не само по отношение на бизнеса, но и следвайки по-общи интереси.
Изключително полезен опит сподели и Димитър Рачев, тъй като в техния съюз вече действат две одобрени от МЗХ организации на производителите, които са инвестирали в общи хладилни бази и действат активно при реализацията на продукцията си. Взаимопомощ има и между овощари, които при проблеми у съседите винаги реагират адекватно, било с техника, било с препарати за растителна защита или друг вид подкрепа.
Като млад представител на бизнеса Марк Цеков смята, че големите браншови организации също играят важна роля в защитата на интересите. За пример той даде Германия, където аналогична организация на овощарите има постоянно представителство в Берлин, до Бундестага (федералния парламент), така че лобизмът там е определящ при прокарване на протекционистично законодателство.
Деси Кабурова, която през 2022 г. беше обявена за Млад фермер на ЕС – тогава за първи път жена получи този приз, поясни, че огромната част от производителите на плодове и зеленчуци са семейни стопанства, затова е важно политиките да са ориентирани към малкия бизнес. Повечето от земеделците са второ и трето поколение и тази приемственост е сигнал към управляващите как и къде да насочват своите приоритети.
Петьо Бошнаков от Варна също е второ поколение лозар и винар, като наблегна на други проблеми - демографската криза и срива в образованието, които се превръщат в огромна пречка за развитието на нормален бизнес. И ако браншът иска да се развива, сдружаването наистина е начин да се постигат успехи.
Всичките производители си партнират от десетилетия с БАСФ, защото иновативните продукти на компанията допринасят за високото качество и успешната борба при справяне с болестите, предизвикани от климатичните промени. Неслучайно в портфолиото им за опазване на площите от болести продуктите с марката на компанията държат висок процент, посочиха земеделците.
По време на срещата в Казанлък експертите на БАСФ подробно разясниха предимствата на продуктите им, които са съобразени с европейските изисквания за безопасност и опазване на околната среда, с които подробно ще ви запознаем.
(Очаквайте продължение)