Начало » Новини » Страната
25.05.2022 г.

България е за ревизия на Зеления пакт, подобно на други държави

Съвет министри Брюксел
България е за ревизия на Зеления пакт, подобно на други държави

Снимка: Министерство на земеделието

Усилията на Европейската комисия и държавите членки трябва да се фокусират към гарантиране на продоволствената сигурност. Но в краткосрочен план държавите-членки на ЕС би трябвало внимателно да преосмислят документите, свързани със Зеления пакт, запазвайки валидността на неговите цели. Тази позиция на България е обявил заместник-министърът на земеделието Момчил Неков по време на вчерашното заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, което се проведе в Брюксел. Дискусията беше основно върху състоянието на селскостопанските пазари в резултат на нашествието в Украйна, съобщиха от агроминистерството.

Припомняме, че по въпроса с отсрочката на някои изисквания, свързани със Зелената сделка, се преговаря на различни нива. Европейските депутати също водят дискусии по темата, така че очакванията са за евентуални ревизии.

Зелените плащания за родните фермери - все по-малки

Неков е посочил още, че България е обезпокоена от профермери - все по-малкидължаващото повишение на цените на основните селскостопански и хранителни продукти под влияние на покачващите се разходи за производство, като данните за страната показват покачване на цената на хлебната пшеница с близо 68% спрямо миналата година. Царевицата за зърно е поскъпнала с 55%, а тази на слънчогледа – с почти 63%. „Цените на торовете са се покачили три до четири пъти спрямо миналогодишните си нива. Производството в животновъдство се свива в дългосрочен план, а добавената стойност постоянно пада“, посочи заместник-министърът.

Съветът на министрите на земеделието обсъди и заключения, свързани с високопатогенната инфлуенца по птиците: стратегически подход към развитието на ваксинацията като допълващ инструмент за профилактика и контрол.

Обмени са били и мнения по предстоящата 12-та министерска конференция на СТО, насрочена за 12-15 юни в Женева. Съветът на министрите е дискутирал и по бъдещето на опазването на почвите в ЕС и потенциалът за реализиране на Европейския зелен пакт.

Комисията отново е представила План за действие относно "Линии на солидарност"  между ЕС и Украйна за улесняване на износа от  Украйна на земеделски стоки и двустранната търговия.

България е подкрепила и информация от делегацията на Румъния за трудното положение на фермерите, изпълняващи проекти, финансирани от ЕЗФРСР, в резултат на увеличение на цените на материалите/разходите

На срещата на земеделските министри е представена информация и от делегацията на Германия за редуциране на употребата на торфен хранителен субстрат в градинарството. В тази връзка заместник-министър Неков е посочил, че страната ни принципно подкрепя инициативата на Германия за редуциране употребата на торфен субстрат и използване на други алтернативни заместители на торфа, но трябва да  бъдат налични на достъпна и разумна за българските производители цена.

България е за ревизия на Зеления пакт, подобно на други държави
5939
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Интервю със съоснователя на компанията „Балевски и Киров“
Балевски: „Зелената седмица“ е стартът ни да продаваме шипков мармалад в Германия
Рекордна продукция от дини и домати през 2024
Влияние на светлината върху покълването на семената
От 17 до 26 януари
Биоикономиката е акцент на изложението „Зелена седмица“ в Берлин
Втора промяна на Стратегическия план
До 80% е субсидията за проекти в агроекология на групи и организации
Секторът е приоритет в държавната политика само на хартия
Българските градинари не определят цените на плодовете и зеленчуците
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини