Начало » Новини » Страната
22.05.2022 г.

Спасяват защитните горски пояси в Добруджа с проект по плана за възстановяване

Среща по проблема целяла разширяване на кръга от участници в обсъждането
Спасяват защитните горски пояси в Добруджа с проект по плана за възстановяване

Снимка: МЗ

През следващите години съществена роля за справяне с проблемите на защитните горски пояси ще играе одобреният наскоро Национален план за възстановяване и устойчивост, съобщи инж. Филип Ковашки, иизпълняващ длъжността изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите, на работна среща по въпроса в Добрич, цитиран от пресцентъра на министерството на земеделието. „В рамките на плана е утвърден проект за директно подпомагане на възстановяването на някои от най-увредените пояси. Възстановяването ще бъде подпомагано и от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони и Оперативна програма „Околна среда“ 2021-2027 г., програма LIFE в следващия програмен период”, уточни Ковашки.

На свой ред заместник-министърът на земеделието Иван Христанов подчерта, че е необходимо мобилизиране на горския и земеделския сектор за възстановяване на системата от защитни горски пояси, като единият от проблемите е свързан със съхненето на ясеновите пояси и изисква спешни мерки. По думите му целта на ръководството на МЗ била да реши наболелите въпроси, свързани с темата за полезащитните пояси. От съобщението до средствата за масова информация обаче не личи заместник-министърът да е предложил конкретни мерки в тази посока.

Целта на самата среща била разширяване на кръга от участници, които да обсъдят разрешаването на важните въпроси с проблемите на състоянието на защитените горски пояси в региона с представители на горската промишленост и научната общност. В нея са взели участие депутати от комисията по земеделието, храните и горите,  представители на МЗ, министерство на околната среда и водите, ИАГ, държавните горски предприятия, държавни горски стопанства и регионалните дирекции по горите в региона, Лесозащитната станция във Варна, Лесотехническия университет, Добруджанския земеделски институт, кметове и представители на земеделския бранш.

Мероприятието е включвало теренно посещение на защитни пояси в землището на село Стожер в община Добрич от едноименната област, където присъстващите се запознали с реалното състояние на насажденията. Лесозащитна станция във Варна представила техническите способности на професионален дрон, с който отскоро се обследват горските територии за съхнене и обезлистване. Изтъкнато е, че дронът ще се използва и за третиране на площи срещу болести и вредители.

На срещата са направени и презентации, свързани със създаването, функциите и фитосанитарно състояние на защитните горски пояси в Добруджа, включително от ясен. Посочено е, че в момента горските и ловни стопанства, на чиято територия има защитни горски пояси, наблюдават тяхното състояние. Целта е да бъде изготвен обстоен доклад, който ще залегне в основата за вземане на решения за тяхното възстановяване.

Създаването на мрежата от защитни пояси започва преди близо 100 години, като към настоящия момент на територията на страната има близо 290 хил. декара. Основна част от тях са съсредоточени в областите Добрич, Силистра, Разград и Шумен.

Спасяват защитните горски пояси в Добруджа с проект по плана за възстановяване
6431
 

Последни материали
Виж
Практика
Лозите плододават слабо – причини и решение
Въпрос от синор.бг
От БАБХ са унищожили близо 1 тон некачествен зехтин през 2024 г.
Най-големият форум за земеделска техника у нас ще се проведе от 12 до 16 май
Отстъпки до 40% дава ранната регистрация за юбилейното издание на БАТА АГРО
БАБХ констатира
Първо регистрирано огнище на чума по овцете в 5 ферми в Пазарджишко
Класация за 2023 г.
България е на 24 място в Европа по внос и износ на мебели
Науката
Влияние на бактериите върху съзряването на компоста
Свързани материали
Виж
4116 лева струва създаването на 1 декар
Полезащитните пояси са изключително важни за запазване на влагата и плодородието на Добруджа
Добруджански земеделски институт проведе демонстрационни обучения за фасул и слънчоглед
Заради липсата на валежи със стопанско значение и постоянната жега
В Добруджа чакат ниски добиви от царевицата и слънчогледа
Добруджански земеделски институт
Расте интересът към български сортове пшеница и ечемик зад граница
Първи данни след зимата
Проф. Киряков: Добро състояние за есенниците в Добружда, притеснително е засушаването
Добруджанският съюз на зърнопроизводителите
Добруджанци организират Деня на полето през май и през юли
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини