Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
13.05.2022 г.

Причини за честото боледуване на доматите

Селекция
Причини за честото боледуване на доматите

sinor.bg

Доматите са сред зеленчуковите култури, които са много податливи на болести. Има ли нещо в тях, което специалистите наричат вроден дефект, или това е по природа, а може би са виновни метеорологичните условия през вегетационния период – все въпроси, чиито отговори е важно да знаем.

Факт е, че в преследването на едроплодни сортове селекционерите са изпуснали от поглед един много важен фактор, който става обект на внимание на специалисти, занимаващи се с изследвания по патологията на растенията.

Нека да погледнем назад в историята – доматите са култивирани в Югоизточно Мексико от див домат, приличащ на дребно чери. Прародителят произхожда от тропическите гори на Амазонка в Перу и е пренесен до полуостров Юкатан в Мексико. И днес там доматите растат в диво състояние – във влажна и дъждовна среда. Те би трябвало да са пригодни за отглеждане по време на валежи, но на практика съвсем не е така.

Изглежда нещо се е объркало в процеса на селекцията и преследването на все по-едри плодове. Специалистите се стремят да удовлетворят потребителското търсене и средният размер на доматите е увеличил значително размера си – в сравнение с дивите си роднини.

За съжаление, гените на дивите домати, които ги правят устойчиви на заболявания, са на същата хромозома, на която са гените, контролиращи размера на плодовете и добивите. Излиза, че една и съща хромозома контролира устойчивостта на болести и размера, което прави по-едроплодните сортове по-малко устойчиви на болести – освен ако не е заложен съвременен ген.

Това дава отговор на въпроса защо едроплодните домати са толкова податливи на бактериални заболявания, включително бактериално увяхване и бактериална петнистост, които създават сериозен проблем на производителите.

Италиански и испански специалисти изследвали и анализирали генните последователности в европейските сортове домати и открили 298 силно развити позиции, свързани с морфологични признаци, избрани от фермерите.

В процеса на изследването установили, че само 25% от сортовете съдържат съвременни гени за устойчивост на болести, въведени от професионалните селекционери.

Друга вероятна причина за разпространение на болестите по доматите е съвременната интензивна производствена практика.

По-голяма част от едроплодните сортове домати, отглеждани колово, са позиционирани на разстояние 1,5-2 метра между редовете и 50-60 см между растенията. Това пространство е твърде малко за възрастните растения, даже след колтучене, оставяйки само по две стъбла.

Едрите плодове за разлика от диворастящите, които са с размер на череша, са твърде тежки, за да могат доматените растения да се задържат без помощта на колове или клетки.

Листната маса създава влажен микроклимат, благоприятен за развитието на патогени. Във влажните летни дни или след пороен дъжд вътрешните листа почти никога не изсъхват, което позволява на бактерии, гъбички и плесени като фитофтората да се развиват бързо и непрекъснато.

При органичното производство се прилага практика за по-голямо отстояние на доматените растения едно от друго. Независимо от това че дивите прародители на доматите растат във влажните тропици, съвременните им потомци се чувстват по-добре в суха естествена или изкуствена среда.

Отглеждането на доматите в оранжерии или високи тунелни укрития предпазва листата и плодовете не само от мокрене, но и от разнасяните с дъждовете различни патогени.

Когато за даден сорт е посочена устойчивостта му на определени болести, това означава, че тя е заложена генетично.

Причини за честото боледуване на доматите
16485
 

Последни материали
Виж
За първите 15 дни на юли в сравнение със същия период на юни
Износът на слънчогледово масло от Украйна е скочил с над 75 на сто
Насрочен е за 29 юли, документи се продават от 21 до 25 юли
Община Ямбол обяви търг за отдаване под наем на 37 земеделски имота
Полезни съвети
Защо вехнат листата на доматите и как да им помогнем?
При ечемика жътвата приключи с близо 700 килограма от декар
Средният добив от пшеницата в Добричко гони 650 килограма от декар
Тракторите обаче няма да блокират пътищата, за да не притесняват туристите
Гръцки фермери протестират за неизплатени обезщетения и присвоени техни субсидии
Повсеместната ваксинация ще обрече фермите на смърт
НОКА иска кръгова ваксинация и полицейска блокада на област Пловдив заради шарката по овцете
Свързани материали
Виж
БАБХ
Къде какви болести и вредители са открити в посевите към 7 юли?
Народно лечение
Содата помага срещу брашнеста мана по краставиците
Практика
Листната диагностика в края на пролетта и началото на лятото
Какви цветя да засадим до краставиците за по-добра реколта
Магнело ЕК – сигурна защита за здрава пшеница
Унивок® - лидер в контрола на болести при житни култури
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини