През февруари износът на свинско месо от САЩ намаля със 17% спрямо същия месец на 2021 г. до 198 539 тона, след като нарасналите доставки за Мексико и Япония не успяха да компенсират срива в търсенето от Китай и Хонконг, обявиха от Федерацията на износителите на месо от САЩ, цитирани от електронното издание Pig333. В стойностно изражение спадът е с 14% до 451,3 млн. долара.
От федерацията отчитат, че търсенето на произведеното в САЩ свинско не е добро през първите 2 месеца на годината, като проблемите с логистиката се съчетаха с по-изгодните ценови оферти от конкурентите. Реализираните от тях количества в Китай и Хонконг обаче също намаляха, което доведе до наводняване с продукция на други пазари на понижени цени.
Търсенето на свинско в света ще намалее през второто шестмесечие
Рекордният износ на свинско от САЩ за Мексико през миналата година запазва силната си инерция и през февруари, нараствайки с 30% на годишна база в количествено изражение до 73 939 тона и с 14% в стойностно до 118,6 млн. долара. След забавянето в началото на 2022 г. износът за Япония през февруари отскочи отново, надхвърляйки с 3% резултата от същия месец наминалата година до 32 172 тона, като приходите са нараснали с 6% до 139,8 млн. долара. За част от продуктите от свинско обаче резултатите са неблагоприятни заради проблеми с логистиката и ожесточената конкуренция от страна на Европейския съюз. Износът за Южна Корея пък очерта смесена картина – спад в количествата с 4% на годишна база до 13 044 тона и ръст в приходите от 11% до 44,6 млн. долара.
Износът за Китай и Хонконг обаче намаля значително както в количествено изражение (с цели 54% до 68 420 тона), така и в стойностно (с 44% до 185,5 млн. тона) спрямо февруари миналата година. На практика се запазва тенденцията от края на2021 г., потвърждавайки и прогнозите на федерацията на износителите, базирана на ниските цени на свинете за клане в Китай. Допълнително ограничение за възможностите за продажби на вносно месо са наложените в страната ограничения за пресичане на разпространението на новата вълна от коронавирусни инфекции, които отгоре на всичко увеличават и раходите по доставките.