Близо 4500 проверки за извършили инспекторите от държавните горски стопанства и Изпълнителната агенция по горите между 4-ти и 7-ми март, съобщиха от пресцентъра на министерството на земеделието.
През посочения период екипите в стопанствата са осъществили 2 077 проверки, като най-много от тях – 1023 – са в в Южноцентрално държавно предприятие. При реализирания контрол на място са съставени 51 акта за установяване на административни нарушения и наказания по Закона за горите и Закона за лова и опазване на дивеча и 38 констативни протокола. Най-честите нарушения са сечене на немаркирани дървета и транспортиране на немаркирана и придружена с превозен документ дървесина. Направени са проверки на 622 обекта за добив на дървесина, на 395 превозни средства, на 793 ловци и 22 риболовци, както и 245 други физически лица. В резултат на извършения контрол са задържани 75,74 пространствени кубически метра дърва, 1 моторно превозно средство, 5 каруци, 2 моторни триона и 3 други инструменти.
Между 4-ти до 7-ми март 2022 г. инспекторите от регионалните дирекции по горите от цялата страна на свой ред са извършили близо 2 400 проверки по спазване на горското и ловно законодателства. Проверени са 307 обекта за складиране, преработване и експедиране на дървесина, 279 обекта за добив на дървесина, 767 превозни средства, транспортиращи дървесина, 148 ловци, 88 риболовци и 759 физически лица. В резултат на осъществените дейности по контрол върху опазването на горските територии и дивеча служителите на РДГ са съставили общо 64 констативни протокола и 48 акта за установени административни нарушения, от тях 46 акта са по Закона за горите, един акт по Закона за лова и опазване на дивеча и един акт по Закона за рибарство и аквакултурите. Основно установените с актове нарушения по Закона за горите са за сеч на немаркирани дървета, за съхранение и транспортиране на немаркирана и непридружена с превозен билет дървесина, за неснабдени с GPS – устройства превозни средства, за неотговарящи на нормативните изисквания системи за постоянно видеонаблюдение на обекти за складиране, преработване и търговия с дървесина, както и за нерегламентирано извършване на любителски риболов. Задържани са общо 47,70 пространствени кубически метра дърва за огрев, 2 моторни превозни средства, 2 моторни триона, едно законно оръжие и една мрежа с дължина 2 метра.
През същия период 3 екипа горски служители са проверили общо 109 превозни средства, натоварени с дървесина, на трите постоянни контролни горски пункта в района на регионалната дирекция по горите в Пазарджик. В хода на проверките е установено едно нарушение на горското законодателство, за което е съставен акт за нефункциониращо GPS устройство на камион, превозващ дървесина.
При съвместна проверка на горски инспектори от регионалната дирекция по горите в Берковица и служители на министерството на вътрешните работи в квартал на Монтана е установено нарушение на физическо лице, съхраняващо 32 пространствени кубически метра дърва за огрев, немаркирани и непридружени с превозен билет. По случая е образувано досъдебно производство и са задържани незаконните дърва за огрев.
Горските инспектори от регионалната дирекция по горите във Велико Търново са съставили акт по Закона за горите за транспортиране на 4 пространствени кубически метра дърва за огрев, маркирани с контролна горска марка, но без да е отразен дървесния вид в представения на служителите превозен билет, съобщиха от пресцентъра на ИАГ. Нарушението е констатирано непосредствено, преди постъпване на дървесината в обект, в който ежегодно се преработват големи количества. Превозното средство и дървесината са задържани.
В горска територия общинска собственост, намираща се в община Елена, е установено, че е обособен извозен път в обект за добив на дървесина, който не е отразен в одобрения технологичен план, за което служители на РДГ-Велико Търново са съставили акт на лицето, допуснало нарушението на горското законодателство.
В землището на село Люлин, община Перник, служителите от РДГ-Кюстендил са съставили акт по Закона за лова и опазване на дивеча на ловуващо лице, без да притежава разрешително за лов. Оръжието е задържано.
Проверките ще се запазят с тази интензивност в държавните горски територии, по този начин се запазва стриктното извършване на контрол, като се цели и повишаване на превантивните му функции. Изпълнителна агенция по горите отново призовава гражданите при съмнение за нарушения и незаконни дейности в горите да сигнализират на телефон 112, както и в онлайн приложението „Защити гората“ (https://zashtiti.gorata.bg).