Начало » Новини » Коментари

Министрите на земеделието в ЕС ще гласуват ново вето върху износа на храни за Русия

Иванов не бил чувал за блокирани превози със зърно на родните пристанища
Синор.БГ / 02.03.2022 г.
Министрите на земеделието в ЕС ще гласуват ново вето върху износа на храни за Русия

sinor.bg

На извънредно заседание днес Съветът на министрите по земеделие в Европейския съюз се очаква да вземат важно решение за налагане на ново вето върху износа на храни от първа необходимост за Русия. Заседанието ще се проведе дистанционно в късния следобед, като България също има подготвена позиция, съобщи министърът на земеделието Иван Иванов. Припомняме, че още през 2014 година държавите в ЕС наложиха забрана за износ на храни за Русия, като тогава бяха прекратени доставките на редица продукти, а България пострада жестоко от затварянето на пазарите на вино.

На днешната пресконференция министър Иванов отрече България да е наложила забрана за износ на зърно от страната, въпреки доказаните сигнали от търговци, изпратени до Националната асоциация на зърнопроизводителите за блокирани кораби на родните пристанища, готвещи износ на българска пшеница.

Декларацията на НАЗ срещу блокирания зърнен експорт

Гледайки журналистите право в очите, Иванов съобщи, че „нито той като министър е издавал подобна заповед, нито пък в министерството е получавана информация от друга държавна институция за наложена забрана върху експорта”. На този етап самите търговци не са сигнализирали официално за проблем с пристанищните превози.

Браншът обаче е силно притеснен и в тази връзка излезе с официална декларация до премиера и земеделския министър с искане „да се спазват действащите нормативни разпоредби от Договора за функционирането на Европейския Съюз”.

Костадинов за кризата и тежката сеитба, която се очаква тази пролет

Припомняме, че повечето търговци имат дългосрочни договори за износ на зърнени и маслодайни култури, подписани „на зелено”. Зърнопроизводителите също разчитат на този експорт, за да могат да покрият изключително високата си себестойност за производство през тази година. В петък ще се проведе още едно заседание на Консултативния съвет по зърното, съобщиха запознати. Дотогава дано министърът най-после да е научил за блокираните превози по пристанищата.

Министрите на земеделието в ЕС ще гласуват ново вето върху износа на храни за Русия
12207
 

Последни материали
Виж
Указания на БАБХ за действия на стопаните при смърт на животно
Тайният опрашител във вашата градина
Защо Osmia bicornis е по-добра от медоносната пчела за овошките
Какво да добавим към почвата за разсада, за да се запази рохкава?
При торовете увеличението на цените се очертава с 20-25 на сто
Скъпите горива вдигат разходите за сеитбата в Украйна с над 30 долара на хектар
Предложения за решаване на спешни проблеми в земеделието
Българската агрохранителна камара поиска спешни мерки за стабилизиране на сектора
Останалите 150 000 тона вече се намират в митнически складове в страната
Турция ще внесе само 25 000 тона от закупения на търг фуражен ечемик
Свързани материали
Виж
Среща в Кремъл
Русия преговаря за разблокиране на товарите с тор по пристанищата
Работни срещи с бранша
Казусът с блокираните проекти по подмярка 4.1 се обсъжда днес
Фермери алармират
Чертожниците са на път да провалят доброволните споразумения за 2021 г.
След ембаргото
Товарните превози към и от Русия през Полша и Турция са блокирани заради липса на разрешителни
Реакция след ембаргото
В източна Франция фермерите блокираха движението на камиони
Успокоение
ЕК: Плащанията за програмата за селските райони не са под заплаха
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини