Селскостопанската академия притежава 92% от българските сортове, вписани в регистъра на Патентното ведомство, и с този потенциал селекционерите доказват голямото значение, което науката има за развитието на земеделието в страната. Думите са на председателя на академията Мартин Банов, който в интревю за програма „Хоризонт” мотивира необходимостта държавата да обърне специално внимание на учените от 25-те института към ССА, които са на опашката по заплащане на техния труд, в сравнение с колегите им от висшите училища.
В последните дни синдикалистите от Федерацията на независимите синдикати от земеделието поставиха искане за промени в проектобюджета за 2022 г., така че да се осигури достойно заплащане на работещите в академията. Банов припомни, че заплатата за асистент в институтите на ССА е само 840 лева, докато с постановление на Министерския съвет от 2020 г. заплатите за асистенти и други научни кадри във висшите училища бяха актуализирани, но тази промяна не засегна ССА.
Това води до изтичане на кадри от ССА, които вместо да развиват научна дейност по специалността си, стават преподаватели във ВУЗ-те само защото трудът там се заплаща по-достойно, обясни председателят на ССА.
В тази връзка ръководството на академията е предприело срещи с политическите партии от коалиционното управление, пред които е поставен въпросът за увеличение на бюджета на ССА, с който да бъдат актуализирани заплатите в системата. Става въпрос за допълнителни 7 милиона лева към сега предвидените 32 млн. лв. в бюджета за ССА, обясни Банов.