Начало » Новини » Страната

Научните проекти на ССА допринасят за устойчиво и конкурентоспособно земеделие

Синор.БГ / 19.02.2025 г.
Научните проекти на ССА допринасят за устойчиво и конкурентоспособно земеделие

Научните проекти на Селскостопанска академия допринасят за устойчиво и конкурентоспособно земеделие. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев в Пловдив време на конференцията „Научните изследвания и обществото – гражданска и отворена наука  Селскостопанска академия“, в рамките на Международното земеделско изложение АГРА 2025, в Пловдив. Той увери участниците във форума в подкрепата на ръководството на Министерството на земеделието и храните за развитието на земеделската наука, която може да предостави устойчиви решения на предизвикателствата, пред които са изправени земеделските производители.

Председателят на ССА проф. д-р Виолета Божанова коментира добавената стойност, която се генерира от отворената наука и възможността да се доразвиват идеи и да се създават политики, благодарение на свободния достъп до научни бази данни. Тя акцентира и върху възможността гражданите да се включват в научни изследвания, да подпомагат учените в събирането на данни и да поставят въпроси, важни за обществото.

На събитието бяха представени Информационна система с отворен достъп за растителни генетични ресурси, съхранени в Националната генбанка – Садово, международен проект с участието на Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово за проучване на вкусовите качества и добива на различни сортове домати,  оценка на биологичните характеристики и запасите от калкан и бели миди в Черно море, и наблюдения за улова на риболовните кораби на Института по рибни ресурси – Варна, проект в  областта на биоикономиката на Биоийст хъб България и проекти за отворена наука, финансирани от Фонд „Научни изследвания“.

Научните проекти на ССА допринасят за устойчиво и конкурентоспособно земеделие
2910
 

Последни материали
Виж
Засилва се фискалния контрол
Тържища и складове за плодове и зеленчуци са в плановете на НАП
Проблем, около който бизнесът се обедини
Новите такси на БАБХ – услуга или скрит данък, пита агробизнесът
Заради обилната реколта и слабите доставки за чужбина от началото на сезона
В Украйна няма да налагат ограничения върху износа на пшеница
Агрометеорологична прогноза за периода 21-27 ноември 2025 година
И значително по-студеното време няма да спре вегетацията на есенниците
Необходимо е да ѝ дадете почивка
Умора на почвата и възстановяване на почвеното плодородие
Франция облекчи условията за селективно клане при туберкулоза по животните
Свързани материали
Виж
75% от парите са за чувствителни сектори
Започва приемът за инвестиции в стопанствата с огромен бюджет от близо 380 млн. лв.
Информационна кампания
И във Врачанско ръст на биофермерите – с 34 на сто повече спрямо 2024 г.
Проект на МЗХ
До 1 декември се приемат становища по концепцията за кооперирането
Многодишните договори за земята - на трупчета
Същинският диалог за поземлената реформа май се отлага за 2026 г.
В проектобюджета да се заложат 59 милиона евро
В земеделието са в протестна готовност с искане за по-високи заплати през 2026 година
Лозана Василева пред Съвета по земеделие
България настоява за отделен и стабилен бюджет за ОСП след 2027 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини