Начало » Новини » Страната
07.03.2025 г.

Научен екип ще публикува изследване за икономическата оценка на биостимулантите

Наука и бизнес
Научен екип ще публикува изследване за икономическата оценка на биостимулантите

sinor.bg

Учени от различни звена на Селскостопанска академия ССА извършват съвместна изследователска дейност, свързана с употребата на биостимулантите в земеделието, като предстои да бъде издадена и монография, с приложение в практиката. Проектът е започнат преди 4 години, като през 2024 г. на конференция с международно участие са представени част от резултатите за влиянието на биостимулантите върху технологичното качество и биологичната стойност на продукцията и оценката на икономическата ефективност и възможностите за внедряване в практиката на екологизираните системи на отглеждане.

Темата на проекта е „Употреба на биостимуланти при биологично отглеждане на земеделските култури – оценка на приносите за биоикономиката” и се финансира през Фонд “Научни изследвания“ при Министерството на образованието и науката, Договор № КП-06-Н46/6 от 27.11.2020 г.

Организацията-бенефициент е Институтът по криобиология и хранителни технологии и е представена от доц. д-р Илияна Петрова - ръководител на проекта, доц. д-р Силвия Иванова и ас. Милена Трифонова. В състава на научния колектив участват и доц. д-р Ангел Саров - Институт по аграрна икономика, гл. ас. д-р Светлана Стоянова, ас. Ралица Минчева – Институт по земеделие и семезнание „Образцов чифлик“, и гл. ас. д-р Екатерина Цветанова – Нов български университет.

В съответствие с амбициозните цели на проекта са проведени изследвания за влиянието на експериментално разработените биостимуланти върху растежа, развитието, продуктивността и целеви биохимични показатели на растителните суровини и храни при моделни земеделски култури в условия на органично отглеждане. С огромно значение за практиката и агробизнеса е направената икономическа оценка на ефективността на изпитваните биостимуланти-образци чрез разработването и въвеждането на математико – икономически модел.

Получените обобщени резултати от четиригодишните изследвания са представени и подробно дискутирани на международна конференция през ноември 2024 г.

Много скоро ще бъде издадена и монография със заглавие “Биостимулантите в земеделието – теоретични аспекти, приложение в практиката и икономическа оценка“ с авторски колектив: Илияна Петрова, Ангел Саров, Силвия Иванова, Светлана Стоянова, Ралица Минчева, Милена Павлова, Красимир Костенаров.

В теоретичния раздел е представена информация за природата и категоризацията на биостимулантите, за ефектите от тяхното влияние, за отворените научни въпроси и предстоящите за разрешаване проблеми във връзка с пазара и приложението в практиката. В биохимичния раздел са предоставени данни за експериментирания състав на разработените фитостимулатори, за ефекта от листното третиране върху общия химичен състав, мастно-киселинния спектър, съдържанието на макро-, микро- и токсични елементи, антиоксидантна активност.

Резултатите налагат извода че изпитваните биостимуланти водят до повишаване на химико-технологичното качество и принадена биологична стойност на продукцията. В раздел полски опити е описано влиянието върху растежа, биометрични показатели и добива при различни категории култури - житни, маслодайни, легуминозни, трайни насаждения.

Установено е, че ефектът се модифицира от съвместното влияние на агроекологичните условия, вида на културата и дозата на прилагане. В икономическия раздел авторите предлагат съвършено нов подход за оценка на икономическата ефективност при използване на биостимуланти. Разработен и представен е нов икономико-математически модел, който е тестван в рамките на изпълнението на проекта. Моделът дава възможност за оценка на икономическата ефективност не (само) за отделната стопанска единица, а за производствената структура като цяло, на базата на отчитане влиянието на комплекс от икономически фактори.

Научен екип ще публикува изследване за икономическата оценка на биостимулантите
2923
 

Последни материали
Виж
Доставката на партида фуражна бе договорена с частно споразумение
Южнокорейски мелници закупиха на търг хлебна пшеница от САЩ
След като още толкова бяха внесени при мито от 5 на сто само за 6 седмици
Турция въведе безмитна квота от 1 милион тона за внос на царевица
Посетителите ще могат да опитат магарешко и кобилешко сирене
Във Враца за пръв път честват празник на родното сирене и млечни продукти
В язовир във Варненско заловиха нарушител при изваждането на хрилни мрежи
Извадиха поредните 550 метра бракониерски мрежи от бургаско езеро
Техни колеги обаче се отказаха заради субсидията за качествени плодове
Над 600 овощари от Кюстендилско искат обезщетение за измръзнала реколта
За нарушения при съхранение и за продукти без документи за произход
Спряха дейността на 2 обекта в София за търговия с храни на едро
Свързани материали
Виж
Важен международен проект
Български учени - в международен консорциум по растителна защита
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини