Общата реколта от ябълки в 27-те държави-членки на Европейския съюз през селскостопанския сезон 2021-2022 г. е нараснала с 11% спрямо миналия сезон до 11,777 млн. тона и е с 6,7% над средния резултат за последните 5 години, сочат данни от редовния месечен доклад за януари на Европейската комисия, цитирани от елекронното издание Freshplaza. За 20 държави-членки данните са взети от Световната асоциация за ябълките и крушите, а за останалите 7 страни в общността – от европейската статистическа агенция „Евростат”.
Анализатори коментират, че след 2 поредни години, в които реколтата в ЕС бе под средната и ябълките бяха относително скъпи, през настоящия сезон изкупните цени от фермерите се връщат къл обичайните си нива. Например в Полша, която е сред основните производители на ябълки в общността, цените вече достигнаха средния показател за последните 5 години, а за част от сортовете дори слязоха под това ниво.
От ЕК подчертават, че затрудненията с осигуряването на транспорт при износа на ябълки, възникнали за много направления в световните доставки на плодове, са засегнали по-слабо държавите-членки на ЕС. Оттам обаче не пропускат да посочат, че търсенето на ябълки, което нарасна значително през първата година на пандемията, се върна към обичайните си нива през втората.
От изпълнителния орган на ЕС открояват 3 временни проблема, които въздействат в значителна степен на производството и търговията с ябълки. Първият е нарасналите разходи на производителите и най-вече на цените на енергоносителите, стойността на превоза и останалите производствени разходи. Недостигът на работна ръка и главно на сезонни работници за прибиране на реколтата, както и на шофьори на камиони, е второто сериозно затруднение. На трето място е накъсването на веригите за доставки, основно при превоза на продукцията, както и увеличените цени за транспортирането на ябълките по суша и море.