Пореден сезон на грижи за забравените производители на ябълки в района на северния сръбски град Суботица в областта Войводина. През тази година нищо не е както трябва, а мизерната реколта в хладилниците чака по-добри цени. Ябълките стават все по-неизгодни за производство, поради което старите овощни градини се рушат, а на тяхно място не се появяват нови, се посочва в материал на „Радио и телевизия Войводина”.
По-слаби добиви, по-лошо качество, ниски изкупни цени. Реколтата от ябълки ще бъде запомнена тази година в Суботица. Но с лошо.
„През миналата година продадохме тези „Грени Смит” за 30 динара (25,5 евроцента по текущия курс – бел. ред.), сега дали ще можем и за 28. Да не говорим, че „Айдаред”, които ще се берат сега, са само по 20 динара, а миналата година струваха 30. В момента, както чуваме, и износът върви зле, всичко е в застой”, заяви за телевизията Перица Нимчевич, овощар от село Джурджин, коментирайки цените на популярни сортове ябълки.
До това положение се стигна заради слани през април, в някои населени места паднаха градушки, а напояването не можа да компенсира последвалата суша през лятото. В крайна сметка това, което изобщо се роди, явно ще изчаква по-добри цени в хладилниците.
„Сегашните цени изобщо не ни устройват, тъй като ни предлагат около 20-25 динара за стоката, а те не могат да покрият производствените разходи, така че мисля, че ще ги прибираме по складовете и ще се търси начин получим по-високи цени за продукцията.. Но се досещате, че при съхраняване на стоката все пак се налагат някои допълнителни разходи като например за охлаждане и обработка”, обяснява отговарящата за земеделието общинска съветничка в Суботица Хайналка Богдан Пастор.
При това съотношение на добиви, цени и качество периодът на възвръщаемост на инвестицията става все по-дълъг, а само за един хектар насаждения са необходими поне 40 хил. евро. И няма да е изненада, ако тенденцията за разчистване на стари овощни градини и преминаване към друго производство се запази, коментират от телевизията.