Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
26.01.2022 г.

До 21 февруари върви обсъждане на нови правила за чистене на пасищата

Нормативни промени
До 21 февруари върви обсъждане на нови правила за чистене на пасищата

sinor.bg

До 21 земеделските производители могат да дават предложения по изменения в Наредба 105 за условията и реда за създаване, поддържане, достъп и ползване на Интегрираната система за администриране и контрол, с препратки към Наредба 2 от 2018 г. за критериите за допустимост на земеделските площи за подпомагане по схеми и мерки за плащане на площ и към Наредба 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани, съобщиха от агроведомството.

Най-важната промяна в предложените корекции е, че образците на регистрационната и анкетната карта, която земеделците представят в агроминистерството съгласно приложения 1 към чл. 7, ал. 1 и 2 към чл. 8, ал. 1, ще важат до 30 септември 2022 г. Така фермерите няма да бъдат затруднени при тазгодишното кандидатстване в Кампанията за директни плащания.

А промяната в тези образци следва от новото име на агроведомството, което от Министерство на земеделието, храните и горите се преобразува в Министерство на земеделието и това беше решено още в края на миналата година.

Другата важна особеност в наредбата произтича от факта, че прилагането на правилата на досегашната рамка на ОСП ще продължи да действат и през 2021 г. и 2022 г., за осигуряване на непрекъснатост на плащанията за земеделските стопани, като по този начин се гарантира предвидимост и стабилност по време на преходния период.

ДДС за храните пак няма да бъде намален

Досегашната практика по прилагане на схемите и мерките за директни плащания обаче показа необходимост от усъвършенстване и прецизиране на някои правила, се посочва в мотимите към наредбата.

Прецизирани са текстове в Наредба 2 от 2018 г. с цел избягване на нееднозначното тълкуване на всички условия за допустимост за подпомагане на заявените площи и привеждане в пълно съответствие с указанията на Европейската комисия, свързани с недопустимостта за подпомагане на площи, заети от обекти, изградени от човека. С изменението на наредбата се внася по-голяма яснота за растителността, която не може да се включва във видовия състав на постоянно затревените площи.

Добавените растителни видове са част от нежеланата плевелна и рудерална растителност, както е определена в агрономическата литература. За да се спрат практиките по поддържане на земеделските площи в състояние, годно за производство, с дейности, които не са достатъчни по смисъла на чл. 4, параграф 1, буква "в", подточка "ii)" от Регламент (ЕС) № 1307/2013, изрично е посочено, че извършването само дейности по премахването на камъни, дървесна, храстовидна и нежелана растителност, включително чрез използване на методи и машини, които водят до увреждане на почвената покривка и промяна в екосистемите, не изпълняват изискванията за допустимост на тези площи. В тази връзка е заличен текст от чл. 10, ал. 2, т. 1 на Наредба № 2 от 2018 г.

Някои земеделци изразяват недоволство от новите изисквания, като настояват да се допускат до 50% храсти в пасищата. Очевидно, до 21 февруари ще тече дискусия по новите предложения.

До 21 февруари върви обсъждане на нови правила за чистене на пасищата
37452
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Читател сигнализира
И малкото животновъди в Никополско отпадат от общинските търгове за пасища
В схемата румънски овцевъд и чиновници
Разбиха схема на овцевъд, източил 2,2 милиона евро от субсидия за пасища
ДФЗ преведе 16.6 млн. лева на 843 стопани за хуманно отношение и антимикробна резистентност
Скандалът на годината - продължение
Ники Василиев: Унищожихме 200 телета, а нямаме храна и за зимата!
Има и земеделски имоти
Само за едно денонощие са потушени 180 пожара
Подкрепени са от хиляди българи
От „Дивата ферма“ внасят петиция в президенството с искане за подкрепа
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини