До 21 земеделските производители могат да дават предложения по изменения в Наредба 105 за условията и реда за създаване, поддържане, достъп и ползване на Интегрираната система за администриране и контрол, с препратки към Наредба 2 от 2018 г. за критериите за допустимост на земеделските площи за подпомагане по схеми и мерки за плащане на площ и към Наредба 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани, съобщиха от агроведомството.
Най-важната промяна в предложените корекции е, че образците на регистрационната и анкетната карта, която земеделците представят в агроминистерството съгласно приложения 1 към чл. 7, ал. 1 и 2 към чл. 8, ал. 1, ще важат до 30 септември 2022 г. Така фермерите няма да бъдат затруднени при тазгодишното кандидатстване в Кампанията за директни плащания.
А промяната в тези образци следва от новото име на агроведомството, което от Министерство на земеделието, храните и горите се преобразува в Министерство на земеделието и това беше решено още в края на миналата година.
Другата важна особеност в наредбата произтича от факта, че прилагането на правилата на досегашната рамка на ОСП ще продължи да действат и през 2021 г. и 2022 г., за осигуряване на непрекъснатост на плащанията за земеделските стопани, като по този начин се гарантира предвидимост и стабилност по време на преходния период.
ДДС за храните пак няма да бъде намален
Досегашната практика по прилагане на схемите и мерките за директни плащания обаче показа необходимост от усъвършенстване и прецизиране на някои правила, се посочва в мотимите към наредбата.
Прецизирани са текстове в Наредба 2 от 2018 г. с цел избягване на нееднозначното тълкуване на всички условия за допустимост за подпомагане на заявените площи и привеждане в пълно съответствие с указанията на Европейската комисия, свързани с недопустимостта за подпомагане на площи, заети от обекти, изградени от човека. С изменението на наредбата се внася по-голяма яснота за растителността, която не може да се включва във видовия състав на постоянно затревените площи.
Добавените растителни видове са част от нежеланата плевелна и рудерална растителност, както е определена в агрономическата литература. За да се спрат практиките по поддържане на земеделските площи в състояние, годно за производство, с дейности, които не са достатъчни по смисъла на чл. 4, параграф 1, буква "в", подточка "ii)" от Регламент (ЕС) № 1307/2013, изрично е посочено, че извършването само дейности по премахването на камъни, дървесна, храстовидна и нежелана растителност, включително чрез използване на методи и машини, които водят до увреждане на почвената покривка и промяна в екосистемите, не изпълняват изискванията за допустимост на тези площи. В тази връзка е заличен текст от чл. 10, ал. 2, т. 1 на Наредба № 2 от 2018 г.
Някои земеделци изразяват недоволство от новите изисквания, като настояват да се допускат до 50% храсти в пасищата. Очевидно, до 21 февруари ще тече дискусия по новите предложения.