След като на първото заседание на комисията по земеделие, храни и гори към Народното събрание, което се проведе миналата седмица, депутатите промениха дневния ред и отложиха изслушването на земеделския министър Иван Иванов за бъдещите политики в сектора за тази седмица, срещата ще се проведе днес. Заседанието на парламентарната комисия е насрочено за ранния следобед и на него изпълнителната власт трябва да представи доклад с предложения за законодателните промени, които би трябвало да се прокарат в близките месеци.
Евродепутатите гласуваха новата ОСП
По всичко изглежда, че комуникацията между министерство и депутатите от 47-я парламент ще бъде изключително наситена, тъй като още с решенията, които трябва да се вземат във връзка със Стратегическия план за развитие на земеделието, народните представители би трябвало коренно да променят политиките си спрямо сектора.
Първото от новите решения е свързано с националното съфинансиране за Стратегическия план до 2027 г. Въпросът е дали политиците ще направят решителната крачка да повишат това съфинансиране до 50%, или ще остане в сегашния си вид от 25%. Ще припомним, че повечето стари държави членки на ЕС гласуват много по-голямо съфинансиране от това, което прилага България до момента.
И понеже това е свързано с по-голям ресурс от националния бюджет на страната, въпросът е дали финансовото министерство и народните избранници ще предложат тази промяна.
Ако партиите се обединят около новото политическо решение за по-високо съфинансиране на земеделските субсидии, тогава и българските земеделци няма да усетят намалението в подпомагането, гласувано с европейското законодателство за следващия програмен период.
Кои са 21-те депутати в земеделската комисия
Припомняме, че до 2027 г. средствата за България ще бъдат близо 6 млрд. евро. При по-високо национално съфинансиране този бюджет ще се повиши значително. Въпросът е дали политиците в новия парламент ще одобрят подобно решение.
Народните представители би трябвало да приемат и законодателен пакет с изменения в някои закони, свръзани с прехвърлянето на Българската агенция по безопасност на храните и още две от структурите на земеделското министерство към Министерския съвет. В близките месеци ще се наложат и други корекции, свързани с поземлените отношения, структурата на подпомагането, така че дългосрочното инвестиране в земеделието да стане факт, да се насърчи кооперирането и малкият бизнес, така че структурата на субсидирането да тушира големите диспропорции, прилагани досега.
Екатерина Стоилова