След като по националната програма по лозарство и винарство управителният съвет на фонд „Земеделие” увеличи националното съфинансиране до 80 процента по някои от мерките, за да компенсира щетите за бизнеса от COVID кризата, читатели на Синор.бг попитаха министерството на земеделието дали се предвиждат подобни преференции за производителите на плодове и зеленчуци, които изпълняват проекти по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР).
Ще припомним, че националното съфинансиране заедно с европейското покрива 50 на сто от стойността на инвестиционните проекти. Писмото ни беше адресирано до зам. министър Лозана Василева, чийто отговор публикуваме изцяло.
„Посоченото във въпроса „подпомагане от петдесет на сто“ представлява нивото на субсидия за даден проект. В зависимост от различните инвестиционни мерки то може да достигне до 60 или 70 процента (подмярка 4.1), дори до 100 процента при финансирането на така наречените „общински“ мерки. Тези проценти са заложени като максимални „тавани“ в приложимото европейско законодателство – Регламент 1305/2013 г. Нито една държава членка няма възможност да ги надскача, без да бъде извършено изменение на този регламент.
Увеличение на националното подпомагане към момента не се предвижда по нито една мярка от ПРСР. Това се налага най-вече поради факта, че в отговор на Ковид пандемията от страна на управителния орган на ПРСР бе предприета много по-широка интервенция в полза на всички земеделски стопани, кандидати по програмата. Стартирана бе извънредната мярка 21 “Извънредно временно подпомагане за земеделските стопани и МСП, които са особено засегнати от кризата, предизвикана от COVID-19“. За мярката трябваше да бъдат заделени до 2% от общия бюджет на ПРСР, представляващи наличен недоговорен ресурс.
Анализ за неефективността в подпомагането при плодовете и зеленчуците
Мярката съдържа три подмерки за допустимите кандидати – земеделски стопани и микро-, малки и средни предприятия. В подмярка COVID-1 се подпомагат всички чувствителни сектори – „Плодове и зеленчуци“, „Маслодайна роза“ „Винени лозя“, „Декоративни растения“, „Животновъдство“ и „Пчеларство“.
По нея собствениците на лозя, допустими за подпомагане по ПРСР, могат да получат конкретна финансова помощ, чиито размер зависи от вида на стопанството. Подмярка COVID-2 е предназначена за всички останали в областта на растениевъдството, свиневъдството и птицевъдството. Подмярка COVID-3 включва подпомагане на малките и средни предприятия, преработващи първична земеделска продукция, извън обхвата на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020”.