При първата си среща със земеделския министър Иван Иванов и неговите заместници, проведена на 10 януари, ръководството на Българската асоциация „Биопродукти” е представило официалната позиция на бранша с основни искания, които да бъдат обсъждани с новата власт. „От изключителна важност за сектора е да се увеличи бюджетът за биологогично производство през следващия програмен период, тъй като с предложения ресурс в досега обсъждания проект за Стратегически план на земеделието до 2027 г. ние отново ще бъдем ощетени”, съобщи за Синор.бг председателят на асоциацията Албена Симеонова.
Подобно на останалите фермери и биопроизводителите очакват от новия кабинет да бъде намален данъкът върху добавената стойност (ДДС) за продуктите в малката кошница от 20% поне на 9%, като освен за хляб, мляко и сирене тази преференция да важи още за плодове, зеленчуци, месо и месни продукти, мед и биопродукти.
Какво още е обсъждано между министър Иванов и браншовите организации
От асоциацията са силно разтревожени от критичното състояние на колегите си, произвеждащи оранжерийна продукция, които заради космическите цени на горивата и електроенергията са заплашени от масови фалити тази пролет. „Колегите направо умират, затова се налага изключително бърза реакция за компенсиране на порасналите им разходи”, обясни още Симеонова.
Колко пари са предвидени за електронната система
Биофермерите настояват също да се обърне сериозно внимание на електронизацията и обединяването на регистрите в министерството на земеделието, така че редица услуги да се извършват дистанционно. В официалната си позиция до министерството те настояват още тази година да се въведе електронно подаване на заявлението за регистрация и пререгистрация на земеделските производители. „По този начин не само, че ще спестим ходенето на фермерите до общинските служби и областните дирекции, но и ще икономисаме хартия за една планина с дървета”, посочи още председателят на асоциацията.