В следващите дни ръководството на министерството на земеделието ще проведе поредица от срещи с бизнеса, на които ще бъдат обсъдени предложенията за промени в Националния стратегически план. Плановете са до 17 януари, когато се проведе следващото заседание на Тематичната работна група, администрация и браншови организации да имат готовност за обща позиция по интервенциите, които страната ни ще провежда през следващия програмен период до 2027 г.
Това заяви министърът на земеделието Иван Иванов по време на днешната първа работна среща с браншови организации. Участие в нея взеха и заместник-министрите Стефан Бурджев, Иван Христанов Атанас Добрев и Момчил Неков.
Като припомни, че внасянето на Стратегическия план се е забавило по обективни причини, министърът поясни, че „е важно той да бъде така разписан, че да отговаря в максимална степен на очакванията на всички земеделски производители за следващия програмен период“.
Екипът на министерството на земеделието ще работи в максимално взаимодействие с браншовите организации и този подход ще се спазва в унисон със заявената политика за прозрачност и диалогичност с целия сектор, увери още Иванов.
Представителите на браншови организации поставиха секторни въпроси, на които следва да се търси съвместно решение. Те изразиха своята подкрепа за регламентиране на дейността им чрез създаването на Закон за браншовите организации.
Деветте варианта за пренасочване на парите от таваните по директните плащания
Представителите на сектор „Плодове и зеленчуци“ информираха за икономическата ситуация, в която се намира сектора предвид повишената цена на енергийните носители. Като алтернатива те предложиха намаляване на ДДС ставката за продуктите от малката потребителска кошница. Особен акцент беше поставен върху необходимостта от подпомагане на производителите на оранжерийна продукция, предизвикани от нарасналите разходи и необходимостта от осигуряването на българска оранжерийна продукция през следващите месеци.
Биологичните производители запознаха екипа на министерството с визията им за развитие на сектора и необходимостта от осигуряване, както на финансови средства, така и на политическа ангажираност, за популяризиране на сектора в съответствие с целите на Зелената сделка.